Celý areál zámku v Častolovicích, včetně zvěřince a obory v parku, se už těší na Velikonoční svátky

10. březen 2026 14:52

Reportérka-stopař Zuzana Boučková dnes vyrazila do Častolovic, aby zjistila, jak na tamním zámku finišují přípravy na novou turistickou sezónu a Velikonoce. 

Stojím přímo v zámeckém parku, kde je opravdu cítit, že se sezóna blíží. Pracovníci zámku mají plné ruce práce - v parku se uklízí, připravuje se altán Gloriet, dětské hřiště i kavárna na nádvoří. A zatímco venku se vše chystá na první návštěvníky, uvnitř zámku se pilně uklízí.

Čtěte také

Třeba v Rytířském sále se ručně pastuje a drátkuje podlaha. Představte si, že má plochu asi 300 metrů čtverečních a celou práci zvládají pouze dva lidé. Aby bylo všechno na Velký pátek 3. dubna perfektně připravené, musí se opravdu zabrat.

Velikonoce jsou za dveřmi. Co konkrétně bude čekat návštěvníky častolovického zámeckého areálu, hlavně rodiny s dětmi?
Velikonoce tu budou hodně hravé a veselé. Podle slov kastelána Zdeňka Bachmana se zámek otevře v pátek 3. dubna a návštěvníci mohou přijít po celý velikonoční víkend až do pondělí. Děti budou na Velikonoce v parku hledat zatoulaná vajíčka a soutěžit, např. v jízdě na koloběžce s košíkem vajec. A velkým lákadlem jsou speciální prohlídky pro děti, kdy je výklad přizpůsoben malým návštěvníkům.

Ty jsi se podívala i do zámeckého zvěřince. Co nového tam na děti čeká?
Musím říci, že tam je opravdu živo. Zámecký zvěřinec je už otevřený a zájemci jej mohou navštívit každý den. Žijí tam lamy, poníci, kozy, ovečky a další zvířata. A od víkendu tam mají dokonce čerstvé přírůstky kůzlat a malého oslíka.

Čtěte také

V parku je navíc obora s bílými daňky a rodinkou jelena marala. Velkou atrakcí, zejména pro děti, jsou dvě divoké sviňky jménem Máňa a Máňa.

Co ještě bys posluchačům doporučila, až se do Častolovic vydají?
Určitě bych doporučila se projít anglickým parkem, kterým vede nádherná stoletá lipová alej. A v létě tu navíc rozkvete kolem 220 druhů růží.

A ještě jedna dobrá zpráva pro výletníky - zámek je zapojený do projektu s názvem „Zámky od Orlice ke Kněžné“. Kdo navštíví jeden ze skupiny zámků, tedy například právě Častolovice, získá slevu na vstupné do dalších zámeckých objektů v Doudlebech, v Rychnově nebo v Kostelci nad Orlicí.

Zámek Častolovice
Historie zámku Častolovice sahá do 13. století, kdy zde stála vodní tvrz. Později patřily Častolovice několika různým majitelům. Nejznámnější z nich byl Jiří z Poděbrad, jehož první ženou byla Kunhuta ze Sternberga. V roce 1992 byl zámek v restituci navrácen současné majitelce Dianě Phipps Sternbergové.

autoři: Zuzana Boučková , baj
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat