Poklady sbírek východočeských muzeí aneb Co ukrývají chrámy múz v Královéhradeckém kraji

Prapor naděje, křížová cesta i vánoční ozdoby. To jsou poklady Městského muzea ve Dvoře Králové

Pojďte s námi poznávat největší poklady z muzejního sbírkového bohatství Královéhradeckého kraje. Za objevováním dalších vzácností jsme se vydali do Dvora Králové nad Labem. 

Z královédvorského muzejního sbírkového bohatství pro vás Lenka Stehnová, kurátorka historických a numismatických sbírek muzea vybrala městský prapor naděje a Křížovou cestu Jana Václava Bergla. Z úctyhodné kolekce vánočních ozdob představila mimo jiné figurky Spejbla a Hurvínka.

Čtěte také

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem patří mezi vlastivědná muzea. Pro veřejnost bylo otevřeno v roce 1923 v upravené staré městské radnici. V roce 1946 bylo přestěhováno do vily továrníka Neumanna v dnešním areálu zoologické zahrady. V roce 1975 našly sbírky nové útočiště v upraveném barokním areálu Kohoutova dvora, kde jsou dodnes.

V tzv. hlavní budově jsou ve stálé expozici sbírky, které dokládají vznik a vývoj města až do 20. století a také stálá expozice Tradice výroby vánočních ozdob, špýchar mj. ukrývá i dvě galerie.

Atmosféru muzejního prostředí umocňuje pískovcová studna z 18. století a pískovcový portál se sochami sv. Jana Křtitele, Panny Marie a Jana Evangelisty.

Vzácný „prapor naděje“ odkazuje k tajemnému příběhu

Prapor z hedvábné tkaniny ze druhé poloviny 18. století zdobí malba Panny Marie, patronky Dvora Králové, ke které se vztahuje legenda.

Malba Panny Marie na praporu města z roku 1671

Během třicetileté války byla města střídavě vystavena atakům císařských, saských i švédských vojsk. A právě tehdy se stala zvláštní událost: v říjnu 1646 se Švédové utábořili v Jaroměři a na Dvoru vymáhali i tzv. výpalné. V případě, že by nezaplatilo, hrozilo městu zničení.

Čtěte také

Občané se proto obrátili k Bohu, uspořádali procesí s prosbou o záchranu. Do průvodu vzali sochu Panny Marie a pak ji postavili na most směrem k Žirči.

Když Švédové přitáhli pro výpalné a dorazili k mostu, zahlédl hejtman modlící se dívku, která mu najednou zmizela. V hněvu tasil šavli a ťal do sochy. V tu chvíli padla na město hustá mlha a vyděšení Švédové od dobývání města upustili.

Křížovou cestu Jana Václava Bergla vlastnil i rod Suchardů

Dvorský rodák Jan Václav Bergl namaloval soubor 14 obrazů a reliéfů na objednávku pro své město v roce 1759. Unikátní dílo se více než na 100 let stalo ozdobou místního kostela sv. Jana Křtitele.

Čtěte také

V roce 1899 při rekonstrukci kostela byly obrazy prodány do Nové Paky rodině Suchardů, i když už ne všechny, dva byly zničené. Do roku 1913 zůstaly jejich majetkem, pak je prodali Městskému úřadu ve Dvoře Králové.

V galerii Špýcharu Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem visí deset rozměrných obrazů (245 x 160 cm), dále dva menší obrazy (180 x 105 cm) a dva úplně malé, které jsou pouhými torzy pravděpodobně z obrazu jednoho.

Pohled do galerie špýcharu, která je poctou ve své době uznávanému umělci J. V. Berglovi

„Berglovo dílo, i přes věhlas, jehož se malíři za jeho života dostalo, zůstává neprávem stranou většího zájmu. Způsob jeho malby se ale výrazně odlišoval od dobové malířské produkce a tím obohatil různorodé umělecké výkony té doby,“ přibližuje Lenka Stehnová výjimečnost Berglova tvůrčího odkazu.

Ve sbírce dvorských vánočních ozdob jsou skutečné unikáty

Výroba foukaných vánočních ozdob má na Královédvorsku dlouhou tradici (od roku 1931) a stále pokračuje.

Sbírka vánočních ozdob ve dvorském muzeu dnes čítá na tři tisíce kusů a začala se tvořit v roce 2006. Jejím základem byly vánoční ozdoby z daru Evy Mervartové, designérky Družstva Vánoční ozdoby ve Dvoře Králové nad Labem.

Obsahuje ozdoby rozmanitých tvarů, velikostí, i dekorů. Doplňuje ji i soubor návrhů akademického malíře Františka Mervarta a jeho ženy Evy.

Vánoční ozdoby Spejbl a Hurvínek z návrhu Josefa Stolína ze Zdobína

K nejvzácnějším patří např. ozdoby ve tvaru ovoce z počátku výroby vánočních ozdob v roce 1931, postavičky Spejbla a Hurvínka z návrhu Josefa Stolína ze Zdobína, Rumcajse a Manky z dílny výtvarníka Radka Pilaře nebo vítězná kolekce z Expa v Bruselu 1958.

Čtěte také

Křehká i třpytivá pastva pro oči je zároveň muzejní pokladnicí s klenoty, jež odkazují k nejkrásnějším svátkům v roce.

Interaktivní expozice zároveň umožňuje návštěvníkům všech věkových generací samostatné hledání pokladů, které jsou ukryté v šuplících a skříňkách.

„Je to podobné, jako když na Vánoce vyndáváme krabice s ozdobami a nevíme, co se v nich skrývá, ani v naší expozici návštěvníci dopředu nevědí, jaké ozdoby nebo předměty najdou,“ usmívá se Lenka Stehnová.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.