Poklady sbírek východočeských muzeí aneb Co ukrývají chrámy múz v Královéhradeckém kraji

17. květen 2020

Pojďte se v reportážích Vlaďky Wildové vydat za poklady sbírek, které ukrývají nejrůznější muzea v Královéhradeckém kraji. Uvidíte a uslyšíte, že to rozhodně stojí za to!

Všechny epizody

Postupně navštívíme Městské muzeum v Novém Bydžově, v Novém Městě nad Metují a ve Dvoře Králové nad Labem.

Zavítáme také do Regionálního muzea v Jičíně a nezapomeneme ani na okouzlující budovu ve které sídlí Muzeum Východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum = chrám múz, řecky mouseion

Muzea jsou stálé nevýdělečné instituce ve službách otevřené společnosti a jejího rozvoje, které získávají, uchovávají, zprostředkují a vystavují hmotné i nehmotné doklady o člověku a jeho prostředí za účelem výchovy, vzdělání a potěšení.

Čtěte také

Muzea jsou prostorem pro demokratizaci, inkluzi a multikulturu, v nichž probíhá kritický dialog o minulosti a budoucnosti.

Uznávají a řeší konflikty a výzvy současnosti, uchovávají artefakty a příklady pro blaho společnosti, chrání rozmanité vzpomínky pro budoucí generace a zaručují všem lidem stejná práva a rovný přístup k dědictví.

Muzea pracují v aktivním partnerství s různými komunitami a pro ně, aby shromažďovaly, uchovávaly, zkoumaly, interpretovaly, vystavovaly a zlepšovaly porozumění světu s cílem přispět k lidské důstojnosti a sociální spravedlnosti.

Farmaceutické muzeum v Kuksu získalo do svých sbírek nové vzácné exponáty
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.