Nepřezuté pneumatiky nebo neočištěný automobil od sněhu. I to může být příčinou dopravní nehody

4. prosinec 2022 07:27

Trutnovská policie navyšuje počet dopravních hlídek na silnicích. Někteří řidiči totiž nerespektují dopravní značení, které v horách nařizuje jízdu se zimní výbavou. Reportérka Kateřina Kohoutová vyrazila spolu s policisty na jednu takovou kontrolu na hlavním silničním tahu do Krkonoš.

Čtěte také

Dopravní policista Petr právě v tuto chvíli zastavuje dodávku na hlavním dopravním tahu směrem na Pec pod Sněžkou. „Dobrý den pane řidiči, silniční kontrola. Poprosím, předložte mi řidičský průkaz. A provedeme také dechovou zkoušku na alkohol. A je to v pořádku. Vracím vám řidičský průkaz a přeji šťastnou cestu. Na shledanou.“

Tento řidič má tedy vše v pořádku a proto ho policisté nechají pokračovat dál v jízdě.

Po několika minutách zastavuje dopravní hlídka další automobil. Kromě dokladů, co dalšího se kontroluje? „Technický stav vozidla a samozřejmě zimní obutí. Protože jsme již za dopravní značkou, která to od 1. listopadu přikazuje.

Čtěte také

A když se u tohoto auta podíváme na kola? „Pneumatiky jsou v pořádku. Řidič má na vozidle zimní obutí s dostatečným vzorkem, takže tady není žádný problém.

Policejní hlídky už v minulých dnech zaregistrovaly, že někteří řidiči neměli povinnou zimní výbavu vozu. „Většinou jsou to přijíždějící návštěvníci hor. Myslí si, že když je počasí v nížinách dobré, tak je to v pořádku. Ale pak přijedou do hor, kde se počasí rychle mění a může nasněžit. Už jsme se s takovými řidiči setkali.

Dopravní policejní kontroly na hlavních tazích do Krkonoš

Policisté mohou na místě řidiči, který nemá povinnou zimní výbavu vozidla, udělit pokutu. „Můžeme na místě uložit pokutu do výše 2 000 korun.

Čtěte také

Sněžení zatím není v takové míře, sníh zůstává ležet většinou ve vrcholových partiích hor, přesto mají řidiči povinnost, předtím než usednou za volant, své auto důkladně od sněhu očistit.

„Přední a boční okna, ideálně i zadní okno. Neměla by být také vrstva sněhu na střeše auta a měla by být také očištěna všechna světla a státní poznávací značka vozu, dodává policista Petr.

Policisté se s blížící se zimou budou zaměřovat nejen na hlavní dopravní tahy směřující do Krkonoš, ale také na vedlejší silnice.

Spustit audio

Související