Není to jízda na mrtvém koni! Geisslers Hofcomoedianten hrají současné divadlo inspirované barokem
Představíme vám divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten, který míří v rámci svého letního divadelního turné i k nám do východních Čech, do Královéhradeckého kraje.
Petr Hašek, umělecký šéf, režisér a také spoluzakladatel souboru, přivedl s sebou i dva herce.
Mám tady dva skvělé herce, jsou to členové Geisslers Hofcomoedianten Petr Šmíd a Vojtěch Franců, dva z hlavních představitelů inscenace Pudl a pudr, s kterou jsme právě včera vyjeli na tour.
Takže léto je u vás pracovní.
My to tak máme každý rok. Máme dvě sezóny, zimní a letní, a to po vzoru barokních Geisslerů. Protože my se jmenujeme stejně jako soubor, který fungoval u dvora hraběte Šporka před 300 lety stejného jména. Proto máme tak těžko vyslovitelný název, se kterým má každý problém. Ale už tuhle značku propagujeme 20 let, takže se řada našich diváků pomalu učí to správně vyslovovat. A v rámci letní sezóny děláme tzv. putovní festival po zámeckých a klášterních divadlech. To znamená, že objíždíme celou republiku a připomínáme zapomenutou divadelní tradici míst šlechtických nebo církevních.
Pudl a pudr, to je barokně-operní disco muzikál. Jde o náš vysněný výroční kus, který jsme si nadělili k dvacátým narozeninám.
Petr Hašek, umělecký šéf souboru Geisslers Hofcomoedianten
Petře, já o vás vím, že jste rodák ze Dvora Králové nad Labem, ale Geisslers Hofcomoedianten, to je pražský soubor. Nebo jak to je?
My jsme kukský soubor, založili jsme se už před 21 lety právě v Kuksu při příležitosti nultého ročníku festivalu Theatrum Kuks. Tedy to je naše domovina. Ale je pravda, že časem, protože to jsme byli ještě studentský amatérský soubor a studovali jsme školy zejména v Praze, tak bylo nabíledni, že se usídlíme tam. Tedy zimní část sezóny trávíme v Praze, tam i zkoušíme a máme tam už stálou scénu, velmi zajímavou, na ostrově Štvanice. Je to jediná ostrovní scéna v Čechách, Divadlo Vila Štvanice.
Čtěte také
Kdy že jste říkal, že byl soubor založen?
V roce 2001.
To tady kluci možná ještě nebyli ani na světě, ne?
Petr Šmíd: Já už ano.
Vojtěch Franců: A já jsem se právě narodil.
Petr Hašek: My jsme si právě Vojtu nadělili před dvěma lety k narozeninám, tak jsme si ho vzali jako dárek do souboru.
Jak se vám tam líbí, Vojto?
Vojtěch Franců: Moc se mi tam líbí, je to fajn. Člověk pozná i díky tomuto letnímu turné, co teď právě začalo, spoustu krásných míst. A plus divadlo, které děláme, je mi moc blízké.
Pojďme představit váš soubor. Vy máte asi hodně rádi baroko, když jste vznikli na barokním festivalu Theatrum Kuks?
Vždy, když o tom začnu mluvit, tak mě samotného překvapuje, že se takovou dobu barokem zabýváme. Naše dramaturgie je opravdu čistě zaměřena jen na barokní předlohy. Ale není to, jak já s oblibou říkám, jízda na mrtvém koni. Neděláme rekonstrukce pro pár odborníků, kteří se zabývají barokem, ale děláme divadlo současné, pro současného diváka. Ovšem inspirujeme se v baroku, protože to je podle mě velmi inspirativní.
Čtěte také
Co vás na tom baroku tak přitahuje?
Protože tenkrát bylo vizuální všechno, kombinovaly se téměř nekombinovatelné věci. A to my máme na divadle strašně rádi. Tragika s komikou, nízké s vysokým, bylo to velmi muzikální, velmi stylizované divadlo a já hrozně rád stylizuji realitu. Je to velmi hravá doba minimálně v tom umění. Samozřejmě byla tehdy řada sociálních problémů, ale umění barokní je velmi inspirativní a vydrželo nám to díky tomu už takovou dobu. Razíme nový termín, který se jmenuje hashtag nové baroko, na který si postupně zvyká náš divák. Snažíme se o velmi živé a současné umění, ale inspirované v baroku.
Pojďme pozvat na to, co chystáte. Pudr a pudl, představte nám tento divadelní kus.
Pudl a pudr, to je barokně-operní disco muzikál. Je to náš vysněný výroční kus. My jsme si k dvacátým narozeninám nadělili tuhle inscenaci, a protože máme rádi hudební divadlo a baroko přišlo s operou, s touto vrcholně divadelní formou, tak jsme se rozhodli, že uděláme muzikál.
A je to tedy ještě k tomu disco muzikál o tom, jak se barokní divadlo dostalo do Čech. Trošku jsme si zafantazírovali, ale vše je založeno na reálných datech. A současný autorský muzikál ve stylu disca z toho důvodu, že jsme si říkali, jak mohlo působit ve své době po bitvě na Bílé hoře, kdy se říká, že bylo období temna, a do Čech poprvé přijela italská opera, italské divadlo. Myslím si, že současný divák k tomu může mít blízko, celé je to v disco stylu s původní hudbou Davida Hlaváče, máme skvělé zpívající a tančící herce.
Čtěte také
Kluci, jak se vám to hraje a zpívá? Tančíte, je to veselé, máte také ony barokní paruky?
Petr Šmíd: Máme paruky. Právě tady s Vojtou hrajeme dva bratry. Ještě ke všemu docela silně znesvářené, kteří se trápí s odkazem vlastního otce. Ale nechci toho prozrazovat moc, jen jeden z nich je mnich a druhý koželuh.
Petr Hašek: Oni jsou vlastně prokleti divadlem. Mají ho v genech, ale máma jim ho zakazuje. Ale po tátovi dostanou odkazem právě dvě věci, pudl a pudr, který má určité kouzelné účinky. Když si někdo nasadí onu paruku, tak začne veršovat, a když se někdo napudruje tím pudrem, začne zpívat. Takže proto to vede k muzikálu. A ještě máme jednu specialitu, protože samozřejmě pořádný disco muzikál by měl mít i disco podlahu. Ovšem my máme disco strop.
Tak se na ten disco strop přijeďte podívat, a to hned několikrát do našeho kraje. Začínáte v pátek 14. července v Josefově, v neděli je GASK Kutná Hora, to sice není náš Královéhradecký kraj, ale je to kousek.
A příští týden v úterý 18. července přijeďte do Opočna na zámek, v obrazárně budeme hrát, to je jedinečný prostor.
A můžeme pozvat ještě na festival Theatrum Kuks, který bude na konci srpna. To je vaše srdeční záležitost.
Hrajeme 22. ročník od 23. do 27. srpna v našem milovaném jedinečném Kuksu s úžasným geniem loci. A nebudou tam hrát jen Geissleři, ale další spřízněné soubory, který jsou inspirovány tímto místem a barokem.
Petr Hašek, Petr Šmíd a Vojtěch Franců z divadelního souboru Geisslers Hofcomoedianten byli dnes našimi hosty.
Související
-
Odcizený vzácný obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka se po třiceti letech vrátil domů na Kuks
Před třiceti lety zmizel z barokního hospitalu v Kuksu na Trutnovsku při noční loupeži vzácný obraz, spolu s dalšími předměty. O jaké dílo jde a jak se ho podařilo najít?
-
Hospital Kuks si připomíná Den veteránů. V 18. století v něm pobývalo až 6000 raněných vojáků
Ke Dni veteránů se Hospital Kuks na Trutnovsku připojil mimořádným otevřením svých interiérů. Váleční veteráni, ale i samotní vojáci, tvoří velkou část kukské historie.
-
Hospital Kuks získal do sbírek vzácné listiny až ze 17. století. Teď je zkoumají a čtou odborníci
Odborníci se začali zabývat unikátními listinami ze 17. století, které se podařilo získat do sbírek hospitalu Kuks na Trutnovsku. Pojednávají o životě i správě panství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.