Nechte rozkvést talíře! Kytky nepotěší jen oči, ale jsou i k jídlu. Jídlokvětinové rady Jany Vlkové

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Květiny nepotěší jen naše oči, ale jsou také k jídlu. Jídlokvětinové rady Jany Vlkové

Pěstovat květiny pro radost z jejich krásy, to dělá asi většina z nás. Ale co takhle si je naservírovat na talíř? Jana Vlková květiny sbírá a pěstuje už řadu let i proto, aby si z nich v kuchyni udělala nějakou dobrotu. Sama říká, že květina na talíři je jako brož.

Krásné květy vám mohou ozdobit stůl, a to nejen ve váze, ale také na vašem talíři. Ozvláštní vám oběd vizuálně, ale také díky úžasným neobvyklým chutím jsou rovněž gurmánským zážitkem.

Každá květina má svou specifickou chuť, těžko je k něčemu přirovnávat. Některé květiny jsou kyselé, jiné hořké chutě květin, například řeřišnice nebo lichořeřišnice, jejichž chuť je velmi podobná ředkvičkám. Květiny sladkých chutí rostou v létě, to je například růže nebo denivka, ale málo rostlin je sladkých, protože cukr je pro ně zásadní látka a ukládají si ji jinde než v květech.

Květy jsou bohaté na minerály, antioxidanty, vitamíny a enzymy

Již po staletí lidé využívají květy na ozvláštnění aromatu, chuti a vzezření různých pokrmů. V současné době se květy na talíři vrací do módy hlavně díky používání v kuchyních luxusních restaurací.

Květiny nepotěší jen naše oči, ale jsou také k jídlu. Jídlokvětinové rady Jany Vlkové

Jedlé květy se pro naše zdraví používají od nepaměti. Navíc si je můžeme vypěstovat sami na vlastní zahrádce či truhlíku za oknem. Kdy a jak sbírat jedlé květy?

Mezi nejoblíbenější jedlé květy, které běžně rostou také na českých mezích, loukách či zahrádkách patří lichořeřišnice, měsíček, sedmikráska, brutnák, růže, maceška, fialka a samozřejmě také květy oblíbené levandule, šalvěje, máty a dalších bylinek. Mezi běžně dostupné patří jedlé květy cuket a dýní.

Kytky k jídlu. Jana Vlková má ráda květiny, kvetoucí stromy i keře a všeliké býlí. A také vynikající jídlo a pití. Celý život usilovala o to, aby mohla tyto dvě vášně spojit. Podařilo se jí to a chce svou radost z jedlého kvítí a býlí sdílet a předávat dál.

Jedlého kvítí a býlí je u nás v Česku taková spousta, že už při vydávání první Květinové kuchařky autorka Jana Vlková litovala všech těch, jež z nějakých logistických a technických důvodů nemohla zařadit.

Celou radioporadnu s RNDr. Janou Vlkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio

Odebírat podcast

Související