Nechceme být ‚popelnicí Evropy‘. Fér potravina a dvojí kvalita potravin. Jak se nenechat napálit?

28. červen 2018

Ing. Hana Střítecká hostem v naší radioporadně. Téma: fér potravina a dvojí kvalita potravin. Jak se nenechat napálit?

Jídlo je vedle vody základní lidskou potřebou a pro mnohé z nás je i příjemným požitkem. Aby bylo požitkem i pro náš organismus mělo by být připraveno z co nejkvalitnějších surovin. A hlavně kvalitní potraviny by měly být odstupné všude stejně napříč celou Evropou.

Dvojí kvalita potravin. Nechceme být popelnicí Evropy

Silnou souvislost s naším zdravím a kvalitou života má nejenom naše pracovní nasazení, stav životního prostředí, ale také kvalita a množství stravy s ohledem na její obecné složení.

Víte, jak správně uchovávat potraviny? Máte je správně srovnané v ledničce?

lednice

I ty nejkvalitnější potraviny musí být správně uloženy. To může prodloužit jejich trvanlivost. A naopak - špatné uskladnění může vést ke snižování výživových hodnot či přímo ke zkažení potravin. Ing. Miroslava Teichmanová ze Střední potravinářské školy ve Smiřicích vám poradí jak správně uchovávat potraviny a čeho se vyvarovat.

Kvalitní a chutné potraviny by měly být běžným základem, a tedy zcela dostupné pro všechny Evropany.

Nechceme být ‚popelnicí Evropy‘

Poukazování na nešvary v potravinářském průmyslu a následné změny v chování spotřebitelů mohou výrobce a prodejce velmi rychle přesvědčit o tom, že nechceme být „popelnicí Evropy” a i my požadujeme kvalitní potraviny, které jsme pak ochotni nakupovat. A to nejen od nadnárodních značek, ale především od českých producentů a místních regionálních výrobců.

Čtěte takéFér potravina

Pozitivní zprávou pro spotřebitele je to, že Evropská komise se dvojí kvalitou potravin zabývá. Změny, které nastaly ve složení zejména privátních značek supermarketů, jsou jasným příkladem toho, že spíše než „tlak shora" mají šanci sami spotřebitelé.

Dvojí kvalita potravin. Nechceme být popelnicí Evropy
autoři: Milan Baják , kud
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.