Víte, jak správně uchovávat potraviny? Máte je správně srovnané v ledničce?

10. červen 2015

I ty nejkvalitnější potraviny musí být správně uloženy. To může prodloužit jejich trvanlivost. A naopak - špatné uskladnění může vést ke snižování výživových hodnot či přímo ke zkažení potravin. Ing. Miroslava Teichmanová ze Střední potravinářské školy ve Smiřicích vám poradí jak správně uchovávat potraviny a čeho se vyvarovat.

Máme různé lednice, mraznice, speciální nádobí, v čem tedy děláme chyby?

"Naši předci přesně věděli co a jak dlouho mohou skladovat a uchovávat. Bohužel my jsme to při těch všech vymoženostech civilizace přestali absolutně řešit. Spoustu potravin vyhazujeme, protože víme, že si koupíme nové", říká Miroslava Teichmanová.

Čtěte také

"Nebo naopak dochází k opačnému extrému. Potraviny špatně skladujeme a navíc je pak ještě konzumujeme. Ale nebezpečí bakterií a chybně skladovaných potravin na nás číhá na každém kroku".

Jak tedy správně skladovat potraviny?

Obecně platí, že čím víc má potravina vody, čím víc má bílkovin, tím je víc náchylnější k nakažení.

"Existuje takové jednoduché pravidlo. A to je bezpečná teplotní zóna. Ta se pro skladování čerstvých potravin pohybuje pod 5 stupňů a nad 60 stupňů Celsia. Tedy uvařené pokrmy by se měly co nejrychleji zchladit. Rýži či těstoviny můžeme propláchnout studenou vodou, pokud jsou to tekutější pokrmy, tak přelít do studeného hrnce a ve vodní lázni za stálého míchání nechat vychladnout a rychle dát do ledničky", doporučuje Miroslava Teichmanová.

Co se zbytky jídel. Jak je skladovat?

"Uvařená rýže je problematická surovina. V syrové rýži mohou být bakterie. Varem je sice utlumíme, ale tím že necháme rýži vychladnout, mohou se bakterie v potravině množit. Proto doporučuji rýži co nejrychleji zchladit a pokud ji budeme znovu konzumovat, tak nejlépe znovu nechat přejít varem nebo pořádně ohřát v mikrovlné troubě".

Jídlo, ilustrační foto

Má ukládání potravin v ledničce svá pravidla a logiku?

"Teplota a vlhkost v ledničce není všude stejná. V dolních boxech je největší relativní vlhkost, tak tam dáváme zeleninu. Ale pozor, ne pro všechnu zeleninu je lednička vhodná. Nepatří sem rajčata, citrusy, banány, cukety, nedělá to dobře ani jablkům, broskvím ani dalším peckovinám", říká Miroslava Teichmanová.

Nejrizikovější zeleninou pro skladování jsou rajčata

Rajčata ovlivňují svojí přítomností a tím co se z nich uvolňuje ostatní potraviny. Mrkev uskladněná vedle rajčat začíná během 3-4 dnů hořknout. Kapusta vedle rajčat začíná rychle žloutnout až hnědnout. Což normálně nedělá.

Většina exotických plodů nesnáší teploty pod 10 stupňů Celsia. A dole v lednici se teplota pohybuje kolem 7 stupňů Celsia. A to může ovoci i zelenině ubírat na chuti.

Hlávkový salát je vhodné umístit do misky s trochou vody a dát je do boxu, kde tolik nevysychá. Udrží si pak déle křehkost. Zeleninu a ovoce skladujeme volně, potřebují dýchat a vstřebávat vlhkost. Nedáváme je do mikrotenových pytlíků, tak hrozí vznik plísní.

Čím výš jdeme v ledničce, tím nám teplota klesá.

Tedy na spodní polici skladujeme syrové maso. Ale pouze krátkou dobu. Nejvíc vydrží vepřové a hovězí maso. Čím víc vody maso obsahuje, tím je náchylnější na zkažení.

lednička

Výš se skladují uzeniny a salámy. Dále pak mléčné výrobky a úplně nahoře v ledničce v uzavřených nádobách hotové pokrmy.

Nejtepleji v ledničce je v prostoru dveří. Tam je 10-11 stupňů Celsia. Tam bychom měli skladovat již otevřené nápoje (mléko, džusy). Nad nimi vajíčka. Ty skladujeme špičkou dolů! A úplně nahoře na dvířkách skladujeme tuky (máslo, sádlo).

A mražené potraviny? Jak správně rozmrazovat?

Má to svá pravidla. My chceme rozmrazovat co nejrychleji. Ale to je chyba. Správně by teplota masa i v rozmraženém stavu neměla stoupnout nad 5 stupňů Celsia. Nejlepší je v uzavřené nádobě rozmrazovat pomalu, třeba přes noc v ledničce. Vhodné je také rozmrazovat v mikrovlné troubě, ale pak je zapotřebí potravinu ihned zkonzumovat.

Spustit audio