Na zámku v Adršpachu vás okouzlí historické oděvy z minulého století i unikátní módní doplňky

1. září 2020 09:27

Na zámku v Adršpachu je možné od 1. září 2020 vidět oděvy z 20. století. Jde o originální modely, které tehdy dámy nosily jak do společnosti, tak na běžné činnosti. Dvouměsíční expozice nabízí ale také pohled do šuplíků tehdejších dam. Doplňky i tenkrát totiž tvořily nedílnou součást šatníku a na zámku proto nemohou chybět. 

My jsme teď v jednom z pokojů adršpašského zámku. Dva pánové, Jan Maroušek a Petr Lukas tu právě instalují expozici oděvů. Proč jsou vystaveny především dámské oděvy? Je to proto, že oblečení pánů nepodléhalo tolik módním trendům?

Čtěte také

„Pánské obleky byly jednodušší a neprocházely tak překotným vývojem jako u dámské konfekce. Na dámské módě lze sledovat krásné detaily a nejrůznější ozdoby. Takže jsme zvolili jen asi tři až čtyři pánské oděvy pro dokreslení dobové atmosféry, vysvětluje Petr Lukas.

Jan Maroušek zatím zavěšuje k modelům dámské kabelky. Šaty jsou v tak vynikajícím stavu, že vypadají jako právě vyndané ze skříně. Odkud pochází?
„Jsou od několika sběratelů. Ale samozřejmě, je to taková iluze. Ty oděvy prošly dlouhou péčí. Některé ovšem byly získány v perfektním stavu. Ale někdy trvá třeba i půl roku, než se oblek dostane do takové perfektní kondice.

A dodává:
„Mohlo by se zdát, že takových kousků najdete všude plno. Ale opak je pravdou. Zejména u oděvů z první poloviny 20. století je hodně náročné něco najít a v podstatě se už ani moc nevyskytují.

Čtěte také

Na co se to právě díváme? Jsou to nějaké společenské šaty.
„To jsou dvacátá léta minulého století. Jsou to vlastně takové charlestonky, jak se jim dříve v uvozovkách říkalo. Jsou celé pošité flitry. Myslím, že večer při elektrickém osvětlení to muselo vytvářet úplně úžasné efekty.

Jak tenkrát dámy své šaty udržovaly? Vidíme tu tmavě modré šaty s bílým límečkem. A všichni to známe, když se pere tmavší oblečení a je na něm nějaký bílý prvek, tak většinou chytí odstín onoho tmavšího zbytku oděvu.

„Zrovna v oné první polovině dvacátého století bylo takových vychytávek více. Hlavně v tom slova smyslu, že límečky se odpáraly. A když byl model vyčištěný, tak se znovu přidělaly nebo se mohly i vyměnit.

Oděvy z dvacátého století budou k vidění na zámku Adršpach až do konce října. A to v běžných otevíracích dobách.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související