Přijímací šaty císařovny Sissi nebo sbírku Krakonošů všech velikostí můžete spatřit v Jilemnici
Dovolenou v Krkonoších si můžete zpestřit návštěvou Jilemnice. Když počasí nepřeje turistice, v tamním Krkonošském muzeu můžete strávit i celý den. Sídlí totiž v jilemnickém zámku a čeká tam na vás hned několik zajímavých atrakcí. Kromě stálých expozic o historii lyžování a životě starých horalů se letos o prázdninách můžete dokonale seznámit také s vládcem hor.
Na letní výstavě nazvané Krakonoš se v Jilemnici dozvíte, kde se tento dobrý duch hor vzal, jaká byla jeho první podoba a kde všude se objevoval. Uvidíte tam knihy a mapy s nejstaršími podobami Krakonoše a s tím největším se můžete i s celou rodinkou vyfotografovat.
Vadim Petrov miluje pohádky. A stále fandí Krakonošovi, příkladu poctivosti a spravedlnosti
Mezi oceněnými na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října byl i hudební skladatel, pedagog a klavírista Vadim Petrov. Prezident Miloš Zeman mu předal Medaili Za zásluhy I. stupně.
Redaktorku Romanu Pacákovou výstavou provedla pracovnice Krkonošského muzea v Jilemnici Jana Krausová.
Výstavu Krakonoš můžete v Krkonošském muzeu na zámku v Jilemnici navštívit až do konce září a můžete se těšit i na komentované prohlídky.
Najdete tam Krakonoše všech možných podob a velikostí, většinou vytvořené dávnými horaly z různých přírodních materiálů, ale také třeba ze skla, keramiky, nebo postavičky Krakonoše jako marionety.
A protože výroby tohoto v 2. polovině 19. století velmi populárního turistického suvenýru se ujali také krkonošští skláři, na výstavě je k vidění i kolekce Krakonošů ze skla.
Další specialita čeká v létě na návštěvníky Krkonošského muzea v Jilemnici!
Pouze o letních prázdninách si můžete projít zámeckou expozici doplněnou věrnými replikami oděvů z druhé poloviny 19. století, tedy z éry Jana Nepomuka hraběte Harracha, do jehož časů je expozice stylizována.
Oděvy jsou zapůjčené ze sbírky manželů Nešněrových a nechybí mezi nimi uniforma císaře Františka Josefa I. nebo nádherné přijímací šaty jeho manželky Alžběty Bavorské, známé jako Sissi.
Návštěvní doba Krkonošského muzea v Jilemnici:
červenec-srpen: út-ne 8:30-12:00 a 13:00-17:00
Prohlídka trvá 60 - 90 minut, možno procházet i volně bez průvodce.
Krkonošské muzeum Jilemnice vás tedy srdečně zve k prázdninové návštěvě!
Související
-
O víkendu se můžete zapojit do úklidu Krkonoš. Na velké množství odpadků si stěžoval i Krakonoš
Krkonoše patří mezi turisty k nejoblíbenějším destinacím. Jen loni navštívily Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo téměř tři miliony osm set tisíc lidí.
-
Krakonoš ze sněhu - dominanta zasněženého jilemnického náměstí
Na náměstí v krkonošské Jilemnici tento týden opět usedl sněhový obr Krakonoš.
-
Krkonošské poudačky - nářečí jako řemen. Přiďte pobejt!
Toto krásné krkonošské pozvání jsme si dovolili vypůjčit k našemu kvízu. Co je vlastně nářečí? Je to nespisovný jazykový útvar užívaný pouze mluvčími.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.