Zámek v Horním Adršpachu vás rád přivítá po celý rok. Pořád se tu něco zajímavého děje

8. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zámek v Horním Adršpachu vás zve k návštěvě po celý rok

Pokud míříte na Broumovsko na výlet do skal, můžete si ho zpestřit návštěvou zámku v Horním Adršpachu. Chátral celá desetiletí, ale v roce 2013 se mu začalo blýskat na lepší časy. Zámek koupila obec Adršpach a začala rekonstrukce. 

Zámek v Horním Adršpachu byl zpřístupněn veřejnosti na jaře 2014 a je otevřený, kromě pondělků, každý den, po celý rok. Práce je tam ovšem ještě dost, jak se mohla přesvědčit redaktorka Romana Pacáková, kterou zámkem provedla Jolana Jánská.

Zámek v Horním Adršpachu vás zve k návštěvě po celý rok

Zámek v Horním Adršpachu vás zve k návštěvě po celý rok. Ve sklepě zámku si můžete zahrát pohádkovou únikovou hru na téma Třetí princ, v přízemí najdete muzeum lnářství a zajímavosti z historie obce Adršpach, a v druhém patře zámku je unikátní horolezecké muzeum.

I teď v listopadu, kdy většina hradů a zámků spí, je na zámku v Horním Adršpachu pro návštěvníky připravena řada pěkných akcí.

Historie zámku

Na místě dnešního zámku stávala v 15. století tvrz pánů Berků z Dubé. První významná přestavba byla pravděpodobně roku 1596.

Ochutnávka moravských vín a ván našich sousedů na zámku v Adršpachu

Nejstarší popis zámku pochází z roku 1661. Vedle tvrze stávala úřední budova s kanceláří pro hejtmana a písaře, truhlárnou a pekárnou, maštalemi pro jízdní nebo kočárové koně. Na začátku 17. století nechal Adam Bohdanecký zámek rozšířit.

Další drobné úpravy pak proběhly za hraběte Prokopa Hartmana z Klarštejna roku 1825 a poslední úpravou prošel zámek v roce 1886. V roce 1945 byl zámek na základě Benešových dekretů zabaven. V roce 1946 přešel zámek do držení Ministerstva školství a kultury, a to včetně dvoupatrové budovy z 18. století. Mezi 70. 80. léty byla tato budova zbořena.

V letech 1951 až 1954 byla v budově zámku ubytovna pro učně textilního závodu v Horním Adršpachu. Po pěti letech byla budova i s pozemky převedena do majetku Státního statku a pozvolna chátrala.

V roce 1969 zámek i s pozemky získal Svaz klubu mládeže, jenže téhož roku proběhla konfiskace jeho majetku, budovu převzalo Ministerstvo vnitra, které zde zřídilo archiv a investovalo do nejnutnějších oprav. Archiv byl na zámku až do roku 1989. V roce 2003 získal zámek v restituci Svaz klubu mládeže.

V roce 2013 zámek odkoupila obec Adršpach a pustila se do jeho rekonstrukce. Dne 1. května 2014 byl zámek poprvé zpřístupněn veřejnosti.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.