Na stavění betléma se těšívala celá rodina. Bylo to zastavení v čase a vstup do zázračného příběhu

22. prosinec 2023 09:26

V adventním období, které vyvrcholí nedělním Štědrým dnem, stavěli naši předkové betlémy - a na tuto symbolickou chvíli se těšila celá rodina. Jako by betlémský příběh znovu vstoupil mezi ně. Zároveň se zastavili a zbavili se na pár chvil starostí obstarávání. 

Čtěte také

Jaká byla tato symbolika, na to se muzejníka Ivo Chocholáče zeptala na novopacké betlémské výstavě v Suchardově domě redaktorka Vlaďka Wildová.

„Veselá hravost" při stavbě betlémské scény podle Ivo Chocholáče svým způsobem otevírala „zázrak svaté noci“ a umožňovala vstoupit do zázračného příběhu. A můžeme to zažít dnes i my, když se zastavíme. Třeba v Suchardově domě v Nové Pace, kde můžeme „prožívat“ příběhy ze skla, ze dřeva, i z paličkované krajky.

Čtěte také

„Tento dům proslul sochařskou a řezbářskou tradicí Suchardova rodu, i proto tu mají v adventním čase a se vstupem do nového roku tradičně své místo betlémy. Z dřevěných řezbovaných tu vystavujeme betlém Kocmanův, Fejfarův, Mühla nebo Střítezského. Ten od posledně jmenovaného je atypický tím, že příběhu zrození jsou přítomny zajímavé osobnosti, které utvářejí svými příběhy nejen paměť české krajiny. Postav je v něm celkem sto dvacet devět,“ přibližuje Ivo Chocholáč.

Upozorňuje také na paličkované krajky s vánoční tématikou od Blanky Křížkové z Lázní Bělohradu, na obrázky andělů, které tu vystavuje Waldorfské lyceum Semil nebo keramické zpodobnění příběhu od Daniely Vítové.

K návštěvě muzejní budovy zve před Suchardovým domem dvoumetrový dřevěný anděl od řezbářky a keramičky Ivety Sadecké.

Jako by paní Zima otiskla ruce do průzračného skla

Největším betlémem na novopacké výstavě je skleněný betlém od módní návrhářky a designérky skla Jiřiny Tauchmanové. Vloni jej tu autorka představila poprvé a měl velký ohlas, letos tu je opět k vidění, ale v nové, rozšířené podobě.

Vypadá jako z ledu, ale díky světelným efektům má i hřejivé kouzlo a oprávněně poutá pozornost. Okouzlil i děti z novopacké ZŠ Brána, kteří Jiřinu Tauchmanovou mile překvapili v improvizovaném rozhovoru:

Originální skleněný betlém od Jiřiny Tauchmanové, ale i další betlémské scenérie si na tradiční výstavě betlémů v Suchardově domě Městského muzea v Nové Pace můžete prohlédnout každý den mimo pondělí, Štědrého dne, Prvního svátku vánočního, 31. prosince a 1. ledna. Příležitost máte do 14. ledna.

Prodlužte si i vy sváteční čas a přijďte pobejt!

Spustit audio

Související