Na Rychnovsku pořádají akci Archeologické léto pro všechny, kteří mají rádi historii a tajemno

15. červenec 2021 08:32
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Záchranný výzkum při stavbě obchvatu Doudleb nad Orlicí

Na Rychnovsku začalo Archeologické léto. Zájemci o historii se díky tomu mohou podívat na jinak buď nepřístupná nebo tajuplná místa. První zastávkou, kterou vybrali archeologové z Rychnova nad Kněžnou a z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, jsou Doudleby nad Orlicí. Právě tam mají v těchto dnech nejvíc práce na plánovaném obchvatu městyse. 

Čtěte také

Popravdě řečeno, když sem přišla sama, tak bych toho asi moc nepoznala. Ale jsem na archeologickém nalezišti spolu s Martinou Bekovou, archeoložkou Muzea a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. A také s archeoložkou Michaelou Martínkovou z Centra terénní archeologie při Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové.

Stojíme na poli. Kde ale stojíme podle archeologů?

„Především stojíme v trase obchvatu Doudleb nad Orlicí, který se tu momentálně buduje. Jsme na takové chudší partii celého staveniště, ty bohatší úseky jsme museli čerstvě odevzdat a už tam řádí těžká technika. Takže v nejbližším okolí jsou jen vývraty a nějaké drobné kůlové jamky," vysvětluje Martina Beková.

Jak to tady vypadlo před tisíci lety?

„Kdybychom se rozhlédli, viděli bychom zhruba 4 500 let před Kristem jednu osadu, kterou jsme vykopali blíž k Vamberku. Jsou tam jednotlivé jámy, máme tam velké silo, dále velkou jámu, které se říká hliník. Tam se těžil materiál na omazání nadzemních staveb."

„A potom v tomto našem úzkém proužku, který jsme odkryli, jsou za sebou zhruba po 100 metrech jednotlivé statky z období starší doby železné, čili zhruba 800 let před Kristem. Z těchto statků máme pozůstatky kůlových nadzemních konstrukcí."

Čtěte také

Našly se také nějaké nádoby nebo něco podobného?
„Určitě, máme keramiku z období 4 500 let před naším letopočtem s typickou výzdobou pupíky, což je takový výčnělek zdobící keramiku," říká Michaela Martincová.

„A tady vidíme klasický vývrat a hroznou rýhu, která vede přímo prostředkem a málem do ní padáme, to je bohužel čerstvá erozní rýha, která se vyplavila při velkých deštích. S počasím výzkum neuvěřitelným způsobem bojuje, protože jsme byli zaplaveni už asi desetkrát. Práci to velmi komplikuje, vše se musí znovu čistit, aby šlo vše dokopat a zdokumentovat," doplňuje Martina Beková.

Kdo by se chtěl osobně podívat na archeologické naleziště u Doudleb nad Orlicí, tak má možnost v sobotu 17. července v 17:00 hodin, kdy se tu konají v uvozovkách dny otevřených dveří.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související