Na noční obloze jsou vidět slavné Perseidy. Kterým směrem se dívat, abyste si mohli něco přát?

11. srpen 2020 10:01
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Padající hvězda, meteorit (ilustr. foto)

Noční oblohu zdobí v tomto období nejznámější meteorický roj Perseidy. A každým dnem takzvaných padajících hvězd přibývá. Jednu z nejdůležitějších nebeských událostí je podle astronomů nejlepší pozorovat bez dalekohledu, jen pouhým okem. Kterým směrem se dívat zjišťovala pod noční oblohou v úpické hvězdárně reportérka Jana Házová. 

Čtěte také

Je krásná a jasná letní noc, hvězdy svítí. A venku sedí a dívá se na oblohu Martin Lehký. Proč jsme nešli nahoru k hvězdářskému dalekohledu?
„Protože meteory jsou velmi jasné objekty. A zkrátka pohled na padající hvězdy, lidově řečeno, je opravdu nejlepší pouhým okem."

Kterým směrem bychom se na obloze měli dívat, pokud chceme vidět Perseidy?
„Můžete se koukat kamkoliv. Meteory opravdu uvidíte po celé obloze. Ale místo, odkud zdánlivě vylétají, se právě nachází v souhvězdí Persea. Proto jim říkáme Perseidy. Nebo také podle světského kalendáře i Slzy svatého Vavřince."

Za vhodných podmínek můžeme Perseidy pozorovat pouhým okem.

„Na obloze ono místo, odkud zdánlivě Perseidy vylétají, můžeme najít zvečera nás severoseverovýchodním obzorem. Tady máme souhvězdí Kasiopeji, které připomíná velké dvojité W. A v levé části, směrem k obzoru, se nachází dvojitá hvězdokupa NGC 869 a NGC 884 v souhvězdí Persea a kousíček od ní je to místo, odkud nám zdánlivě vylétají meteory."

Čtěte také

Je tu s námi také astronom Aleš Lokr. Proč Perseidy pozorujeme vždy v srpnu?
„Protože to je období roku, kdy Země prolétá tímto rojem. Existují roje, které časem svoji aktivitu snižují, ovšem Perseidy můžeme vidět každý rok právě kolem 12. a 13. srpna."

Teď už tedy víme, kam se máme na obloze dívat. Je sice krásný tma, hvězdy svítí, ale zatím jsme žádnou padat neviděli. Kolik vlastně můžeme za jednu noc spatřit Perseid?
„Záleží v jakém přesně čase se nacházíme. Ale samozřejmě, čím víc se blížíme ke středu tohoto astronomického jevu, tak ta aktivita narůstá. Jinými slovy, nejlepší podmínky jsou 12. srpna ráno před svítáním. A když uvidíte padat hvězdu, musíte mít připraveno přání. Perseid je opravdu dostatek pro všechny."

Hvězdárna v Úpici v Podkrkonoší, která byla otevřena 8. listopadu 1959, patří mezi nejmenší hvězdárny v České republice a specializuje se na pozorování sluneční aktivity a zatmění Slunce. Pravidelně pořádá astronomické pořady spojené s pozorováním oblohy.

Kdo by chtěl sledovat padající hvězdy i s odborným výkladem, tak může přijít na hvězdárnu v Úpici každý den kromě neděle až do půlnoci.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související