Na náhradní rodinu momentálně v Královéhradeckém kraji čeká 240 dětí. Pěstounů je nedostatek
V Královéhradeckém kraji je málo vhodných pěstounů. Chybí především ti, kteří by se starali o vícečetné sourozenecké skupiny, starší děti nebo děti menšinového etnika. Aktuálně tak na náhradní rodiče čeká dle údajů krajského úřadu 240 dětí z kojeneckých ústavů a dětských domovů.
Je dostatek pěstounů? A jaký je rozdíl mezi profesionálním a dlouhodobým pěstounem?
V České republice stále stoupá počet takzvaných profesionálních pěstounů, naopak ale ubývá těch, kteří nemají pěstounství jako své zaměstnání. A také proto zůstává spousta dětí v dětských domovech a kojeneckých ústavech…
Vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí Krajského úřadu Královehradeckého kraje Václav Mackerle k uvedené statistice říká: „V první polovině letošního roku máme zhruba 25 žádostí o pěstounskou péči, případně přechodnou pěstounskou péči. Což je v porovnání s předchozími léty poměrně výrazný pokles."
Většina současných pěstounů si přeje do péče jedno, co nejmenší a zdravé dítě. Takových je ale v ústavech minimum.
„V dětských domovech i kojeneckých ústavech jsou většinou sourozenecké skupiny, případně děti starší deseti let, některé i se zdravotními problémy. Z části lze říct, že pěstouni odmítají i děti, které jsou minoritního etnika."
V posledních letech se poměrně výrazně mění i věk pěstounů. O pěstounství mají zájem stále starší lidé, říká Lada Vrbicová z oddělení sociálně právní ochrany dětí: „Máme i pěstouny padesátileté, šedesátileté. To je velký rozdíl oproti minulosti."
Každá rodina je podle odborníků lepší než ústavní péče
Pěstouni berou za svoji práci měsíční odměnu a to od dvanácti do třiceti tisíc korun podle počtu dětí, navíc na každé dostávají podle jeho věku příspěvek - od pěti do sedmi tisíc.
Za děti umístěné v ústavech stát platí víc, například podle analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí vyjde pobyt dítěte v dětském domově na zhruba 36 tisíc a v kojeneckém ústavu přes 55 tisíc korun měsíčně. Rodina, třeba i ta pěstounská, je přitom podle odborníků lepší než ústavní péče.
Pěstouni jsou hrdinové. „A to jsem chtěla ve svých filmech zdůraznit,“ říká Olga Špátová
Rodiče napořád. To je dokumentární film, pod kterým je podepsaná známá režiséra Olga Špátová. O čem vypráví a co ji při natáčení překvapilo?
„Protože v osmnácti letech, pokud děti vyjdou z ústavních zařízení, tak si nedokáží poradit s běžnými věcmi. Jako je nákup, denní fungování, každodenní život. Děti potřebují rodinu. Ukažme tu rodinu těm dětem," dodává další zaměstnankyně oddělení sociálně právní ochrany dětí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Hana Malá.
Získat nové pěstouny chce Královehradecký kraj během připravovaného Týdne pěstounství. Ten Krajský úřad ve spolupráci s vybranými městy pořádá poslední týden v září. Zájemci se o náhradní rodinné péči dozví podrobnosti při besedách s odborníky nebo současnými pěstouny.
Související
-
Rescue camp v Nízké Srbské na Broumovsku nabízí dětem něco navíc. Učí je zachraňovat životy
Je to letní dětský tábor na první pohled jako každý jiný - stany s podsadami, děti, vedoucí a čtrnáctidenní program. Jenže už pohled druhý ukáže, že rescue camp je jiný.
-
Školka v Nechanicích odmítá přijmout některé děti, které přitom podle zákona přijmout musí
Školka v Nechanicích odmítla na příští školní rok přijmout některé děti, které podle zákona mají na přijetí nárok. Radnice coby zřizovatel tento postup podporuje.
-
Chci, aby se děti s muzikou cítily svobodné, říká violoncellista a hudební pedagog Jan Zemen
Do studia Českého rozhlasu Hradec Králové přišel muzikant, violoncellista a hudební pedagog Jan Zemen, aby vás pozval na letošní Letní interpretační kurzy do Opočna.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Blažek: Není pravda, že Bradáčová neuznává chyby. Když bude nejvyšší státní zástupkyně, budu klidně spát
-
‚Vzhledem k dění v kultuře jsem nemohla.‘ Slovenská herečka Studenková odmítla státní vyznamenání
-
Silný vítr a popadané stromy. Počasí komplikuje provoz na železnici především na západě Čech
-
ONLINE: Rusové už na Ukrajinu shodili přes 51 tisíc řízených bomb, tvrdí Kyjev. Je obtížné je sestřelit