Na cestách s prvním profesorem hry na kytaru v Česku Štěpánem Rakem. Navštívil už 74 zemí světa
Stačí asi jen slyšet jméno Štěpán Rak a většina z vás si okamžitě vybaví charismatického muže s kytarou. Možná ale už méně lidí ví, že známý kytarista, skladatel a pedagog se stal i prvním naším vysokoškolským profesorem hry na kytaru.
Také o tom padne zmínka v dalším pokračování pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem". A můžete cestovat se Štěpánem Rakem světem nejen s jeho kytarou - budeme poodhalovat i složité životní cesty oblíbeného hudebníka. Jak se dozvíte, bylo na nich pár skutečně dramatických křižovatek.
Štěpán Rak známý neznámý
Je skoro neuvěřitelné, že některé detaily o svém původu a dětství se můj host u mikrofonu pořadu "Na cestách" dozvídá vlastně až teprve teď, ve zralém věku.
A tak v pořadu dostává při našem "putování" životem Štěpána Raka slovo i historička. PhDr. Hana Kábová poodkrývá dosud tajemstvím zahalená zákoutí neobyčejně dramatického životního osudu kytaristy, který se narodil v Praze krátce po konci války, v srpnu roku 1945.
S kytarou ve Finsku
Čtěte také
Jak už jsem ale zmínil, budeme na rozhlasových vlnách cestovat se Štěpánem Rakem a jeho kytarou hlavně po světě. Hodně času budeme věnovat například Finsku, kam byl pozván, aby vytvořil základy pro studium hry na kytaru. Měl čas poznat i tuto severskou zemi? Jak ovlivnilo pět let ve Finsku jeho rodinu?
Také na to se - i za vás - budu Štěpána Raka ptát. Ale neochudíme vás ani o zvuk kytary, včetně neobyčejné improvizační schopnosti Štěpána Raka. Uslyšíte i pověstné, originální "Rakovo tremolo".
Grónsko, Sibiř i východní Čechy
Štěpán Rak už navštívil 74 zemí světa. V mnoha z nich lidé slyšeli i umění jeho hry na kytaru. Své by mohli vyprávět třeba v Číně nebo Grónsku. Ale o tom, jaké to je hrát se zmrzlými prsty na Sibiři, vám naopak poví kytarista v našem pořadu.
A zavítáme i do východočeského regionu, ke kterému má Štěpán Rak velice blízko. Tak třeba do Pardubic jezdil za kamarádem Jindrou Hojerem, který byl předlohou pro postavu Foglarových Rychlých šípů. V regionu často koncertuje a na několika místech (mj. Žamberk, Neratov) nahrával i skladby pro CD "Domov můj". Také o tom si v pořadu povídáme.
Kytarista zahraje vůni i fotí
Říká se o tobě, že zahraješ i vůni, provokuji Štěpána Raka, se kterým se už pár let známe a tak si dovolíme tykání i v rozhlasovém vysílání. Poslechněte si v něm sami, jaká byla "odpověď" kytaristy. Možná také netušíte, že Štěpán Rak sklízí také častá ocenění v úplně jiném oboru.
Čtěte také
Připomínám mu ho jedním z předmětů, které - jak už je tradicí - ukrývá při natáčení můj cestovatelský kufřík. Na fotoaparát Štěpán Rak živě reaguje a povídáme si o jeho fotografickém koníčku. Stejně ho zaujal výtisk "Rychlých šípů" nebo "krasohled". Prostě témat pro doslovné i obrazné cestování s kytaristou Štěpánem Rakem jsme měli spoustu.
Můžete se o tom přesvědčit v dalším vydání pořadu "Na cestách" v pondělí 21. března 2022 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a nebo Českého rozhlasu Pardubice v obvyklém čase po 18. hodině nebo v našem audioarchivu. Se Štěpánem Rakem se na vás těšíme.
Petr Voldán
Související
-
Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem
Pořad "Na cestách s Petrem Voldánem" nebude mít ani letos prázdniny. Můžete s ním tentokrát cestovat podél hranic s Polskem, ale z polské strany.
-
Celý život na cestách aneb křížem krážem světem s maringotkou legendárního Cirkusu Humberto
Kdo spojí svůj život s cirkusem - a je jedno v jaké dovednosti nebo profesi - ten musí automaticky počítat ze životem v pohybu. Cirkus, to je neustálé cestování.
-
Vodopády nad postelí. Afrikou křížem krážem s Marií Imbrovou aneb Česká teta z vesnice Tengenenge
Jestli někdo ví takřka všechno o afrických příbězích našeho slavného cestovatele Emila Holuba, pak k takovým lidem patří Marie Imbrová. Afrika jí učarovala na celý život.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.