Na cestách po Grónsku s Eskymáky z Česka. Nadšení Aleny a Jaroslava Klempířových je nakažlivé
Alena a Jaroslav Klempířovi si splnili sen dokonale - o Grónsku snili tak intenzivně, že se tam nakonec přestěhovali. Manžele jsem potkal poprvé na jejich besedě o ostrově, který geograficky patří k Severní Americe, ale politicky k Evropě. A už tehdy v České Skalici jsem si říkal, že Alena a Jaroslav jsou těmi správnými hosty, se kterými budeme jednou "Na cestách" po Grónsku.
Jejich nadšení pro autonomní součást Dánského království je přímo nakažlivé. A tak jsem rád, že vám ho můžeme zprostředkovat i na rozhlasových vlnách.
Grónsko není Dánsko
Při prvním setkání jsem netušil, že Jaroslav Klempíř má i zajímavé vazby na východočeský region. Nejen k obci Dobřenice v Královéhradeckém kraji, také k Chlumci nad Cidlinou.
Ale víc už v nejnovějším pokračování pořadu "Na cestách". I když pochopitelně nejvíc prostoru dostanou zajímavosti o životě v Grónsku. V místech, kde je jen 15 procent území bez ledu, který ale rychle ubývá, kde má hlavní město Nuuk přibližně tolik obyvatel, jako třeba Svitavy nebo Jičín a víc jich žije například v Náchodě nebo v Chrudimi.
Tématem bude ovšem i vztah Grónska s Dánským královstvím. O tom spoustu detailů vědí právě Alena a Jaroslav Klempířovi.
Doprava, rybolov, příroda severu
Přiznávám, že jsme si o Grónsku povídali skoro čtyři hodiny, ne všechno jsem pro vás zachytil na záznam a to co ano, z toho jsme museli také vybírat. Informací a zajímavostí zaznělo nepřeberně.
O tom, že místní dopravu obstarávají hlavně lodě podél pobřeží Grónska, že klíčovým odvětvím je tu rybolov, že "Eskymáci z Prahy" mapují na ostrově i mnohé české stopy.
Politika, zvyky, kuchyně
Nemohl jsem se nezeptat, jak viděli Klempířovi reakce obyvatel Grónska na úvahy bývalého amerického prezidenta Trumpa, že by Spojené státy měly ze strategických důvodů Grónsko koupit.
Čtěte také
Ale "cestovat" v pořadu "Na cestách" budeme s manželskou dvojicí Klempířových také za lidovými zvyky původních obyvatel Grónska, nakoukneme s paní Alenou i do kuchyně seveřanů (zjistíte, proč můj cestovatelský kufřík ukrýval i pár brambor) a uslyšíte také pár grónských slovíček.
To všechno vás čeká na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice v obvyklém čase pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem" po 18:00 hodině v pondělí 11. října nebo poté v audioarchivu.
Těší se na vás autor pořadu Petr Voldán.
Související
-
Plujeme na vlnách se svérázným mořeplavcem Martinem Dolečkem aneb s jachtou z Hronova kolem světa
V pořadu “Na cestách” se budeme převážně plavit. Martina Dolečka to z Letohradu od dětství táhlo k vodě. Nejdřív pochopitelně s rodiči, ale “s rodiči je každá loď malá”.
-
Proč je „dobrý horolezec starý horolezec“? S gratulací za horolezeckou legendou Josefem Rakoncajem
Na cestách s horolezcem Josefem Rakoncajem. Pro mnohé není třeba ke jménu horolezecké legendy dodávat víc. Často unikátními cestami pokořil osm ze čtrnácti osmitisícovek.
-
Na cestách za hvězdami. Astrofotograf Petr Horálek doputoval do NASA i do vesmíru v podobě planetky
Cesta za hvězdami a ke hvězdám začala sice pro Petra Horálka v Pardubicích. Osudovým místem je pro něj ale - vedle pardubické Hvězdárny barona Artura Krause - Seč.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.