Možná u vás zazáří krkonošské vánoční ozdoby z Poniklé, kousek světového kulturního dědictví UNESCO
Ponikelská firma Rautis je poslední perlařskou manufakturou na světě, která tradičním způsobem vyrábí vánoční ozdoby. Historie řemesla foukání skelněných perlí a výroby vánočních perličkových ozdob je s obcí Poniklá svázána už od roku 1902. Zapsána je proto i na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.
Do Poniklé v Krkonoších, světové metropole perlařského řemesla, se můžete vydat na exkurzi i mezi vánočními svátky. Šikovnější si mohou v kreativní dílně sami vyzkoušet splést vánoční ozdobu podle vlastní fantazie. Dílnou, ve které vládnou šikovní foukači a vazačky, vás teď provedeme společně s majitelem, perlařem Markem Kulhavým.
Čtěte také
Marku, na začátku je perlařský strojek. Tak jdeme foukat. „Skleněnou trubičku si nad kahanem rovnoměrně nadtavíme.“ Trubička je hadičkou připojena ke vzduchovému pístu. „Ten vhání vzduch do rozžhaveného skla.“
A už se kroutí hádek. „Otevřeme formu, vložíme horkou trubičku, čelisti necháme sklapnout. A vyfoukneme perličky.“ Z obyčejné skleněné trubičky se stane klauče, řádka skleněných bublinek nebo-li perliček.
Ve stříbřírně už na nás čeká Jana Brožová. Bere do rukou svazek klaučátek. „Stříbřící roztok se natáhne dovnitř klaučat, potom proprat, svázat do snopků, nechat volně vyschnout a pak ještě dát dosušit do pece na celou noc.“
Následuje vzorkovna a tam Jarmilka Volejníková. „Tohle je například sněžný skútr. Ten jsem vyvzorovala já. Základem jsou rauty a kulaté perličky. Rauta, to je klauče do plošek.“
Proto Rauris!
Perličky vypadají doslova jako broušené. Také tak krásně září. A vazačka, Janička Hlaváčová, sice dostane ze vzorkovny nějaký hezký tvar, jak to ale všechno svázat dohromady, aby z toho byl třeba krásný koníček. „Perličky dostanu v kusech, musím si je sama nařezat. Vazací drátek je slaboulinký, ale lidé, kteří umí třeba vyšívat nebo jsou manuálně zruční, tak jim to určitě hezky půjde.“
Čtěte také
Tady vstupujeme do obchůdku a kreativní dílny. Tady je vše třpytí, po zdech visí až deset tisíc ozdob. Vidím letadlo, kolo, větrný mlýn.
A za námi je několik rodin, všichni si dělají svoje vánoční ozdoby. „I podle vlastní fantazie. Člověk si tu může vzít vázací drátek a zkoušet, co dokáže.“
Uměla byste složit třeba kočárek? „Určitě, tady ho mám také v našem hobby setu. Je k němu i přiložený kreslený návod. Je možné si ho podle podrobných instrukcí sami složit.“
Z Poniklé v Krkonoších vám všem krásné Vánoce přeje Eliška Pilařová!
Související
-
Radioporadna: Marek Kulhavý - Tradiční vánoční ozdoby -...
Radioporadna - Marek Kulhavý - společnost Rautis - Perličkové vánoční ozdoby - tradiční vánoční ozdoby z našeho kraje - výroba, zdobení, historie - Vánoční dílna u ...
-
Perličkové ozdoby a betlémy vás potěší v Suchardově domě v Nové Pace
V Suchardově domě v Nové Pace vyšli vstříc svátečnímu prosincovému času. Zpřístupnili tam tři nové výstavy.
-
Historické a současné vánoční ozdoby, andělské zvonění i hrací stojany na stromky vystavují v Hradci
V Muzeu východních Čech v Hradci Králové už začali myslet na Vánoce, protože ty se blíží opravdu rychle. Proto připravili krásnou výstavu s názvem Vánoční variace.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukázka soudržnosti vládní koalice, řekl k rozpočtu Stanjura. ‚Vláda pošlapala zákony,‘ opáčila Schillerová
-
Ruská loď vystřelila na vrtulník německé armády. Ten byl na monitorovací misi
-
Povodněmi zasažení obyvatelé Heřmanovic získají pomoc vlády opožděně. Radnice o ni zatím nežádala
-
Do České republiky přestala téct ropa z ruského ropovodu Družba. Příčina zatím není jasná