Modernizovaná spánková laboratoř v trutnovské nemocnici se otvírá pacientům

1. prosinec 2019 09:36

Zástavy dechu a chrápání trápí Čechy čím dál tím víc. Jednou z příčin je stoupající obezita obyvatel. Centra pro poruchy spánku v celé zemi mají proto velmi dlouhé čekací doby. Za této situace se na neurologickém oddělení v Oblastní nemocnici Trutnov po modernizaci znovu otevírá spánková laboratoř. 

Jde o první pracoviště tohoto typu v rámci Zdravotnického holdingu královéhradeckého kraje. V celém Královéhradeckém kraji jsou pouze tři zařízení tohoto typu.

Čtěte také

Hlavní úlohou pracoviště je vyšetření a léčba poruch dýchání ve spánku, zejména syndromu obstrukční spánkové apnoe (OSA). V menší míře jsou vyšetřováni pacienti s podezřením na tzv. abnormní pohyby končetinami ve spánku, označované též jako syndrom neklidných nohou, spánkovou epilepsii nebo parasomnii (noční děs). Diagnózu si ale také mohou nechat určit lidé stěžující si na zvýšenou denní spavost. Čekací doba na vyšetření se aktuálně pohybuje v řádu několika týdnů. Laboratoří projde ročně 80 pacientů.

Modernizovaná spánková laboratoř v trutnovské nemocnici se otvírá pacientům

„V trutnovské nemocnici má vyšetření spánku tradici již od roku 2006, kdy byl na oddělení neurologie zahájen provoz spánkové laboratoře vybavené celonoční videopolysomno­grafií. V letošním roce jsme ale na oddělení zakoupili nový modernější přístroj za více než 400 tisíc Kč umožňující sledování široké škály parametrů,“ vysvětluje ředitel nemocnice Ing. Miroslav Procházka.

„Během vyšetření je pacientovi snímán videozáznam spánku a jsou sledovány EEG, EKG, dechová aktivita, oční pohyby, EMG – svalová aktivita, okysličení krve a další parametry. Pacient se k vyšetření dostavuje večer a odchází ráno po vyspání. S sebou si bere noční oděv a toaletní potřeby, jinak není potřeba žádná příprava,“ popisuje průběh vyšetření primář oddělení neurologie MUDr. Petr Fibrich.

Čtěte také

Vlastní vyšetření pak probíhá pod dohledem vyškolené laborantky a samotné vyhodnocení spánku následně provádí neurolog specializovaný ve spánkové medicíně (somnolog).

Syndrom spánkové apnoe je onemocnění projevující se opakovanými zástavami dýchání ve spánku (apnoe), které vedou ke snížení okysličení krve a častému doprovodnému chrápání. Každý zdravý člověk může mít až 5 apnoí za hodinu, teprve větší počet je již abnormní. Nad 15 apnoí za hodinu prudce rostou zdravotní rizika onemocnění. Spánková apnoe postihuje minimálně 4 % populace, častěji muže, zejména obézní.

Modernizovaná spánková laboratoř v trutnovské nemocnici se otvírá pacientům

Je prokázáno, že neléčené onemocnění zkracuje život v důsledku zvýšení rizika oběhových a metabolických onemocnění (vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a cév včetně cévní mozkové příhody, cukrovka a další).

Proto je důležité problém nejen rozpoznat a pojmenovat, ale samozřejmě také léčit.

autor: baj | zdroj: Zdravotnický holding KHK
Spustit audio

Související