Moderní trendy i současné uzavření skiareálů nahrává vyšší poptávce po skialpinismu v Krkonoších

7. leden 2021 08:36

Skialpinistů v Krkonoších přibývá. Roste obliba tohoto sportu a přispívá k tomu také současné uzavření lyžařských areálů. Lidé si skialpové vybavení kupují nebo půjčují. Obchodníci hlásí velký zájem a tak zareagovali tím, že se s předstihem vybavili dostatečným množstvím tohoto typu lyží.

„Udržují to, takže je to super," Stanislava z Prahy právě nazouvá pod špindlerovskou sjezdovkou ve Svatém Petru skialpové lyže.
„Můj syn jde se mnou a bude běžkařit. Bude dělat kolečka, aby si trochu zasportoval."

Čtěte také

Skialpy ji prý učarovaly už v loňské sezóně. To si je několikrát půjčila. Přála si je najít pod stromečkem a přání se jí splnilo, takže už vyráží do terénu s vlastním vybavením.
„Je to vlastně teď jediné, co se dá na horách dělat. A zábavné je to v tom, že si dáte do těla v krásném prostředí. Takže nemusíte chodit do fitka."

Velkou a stále rostoucí poptávku po tomto typu lyží potvrzují i obchodníci a pracovníci půjčoven.

„O skialpy je velký zájem. V minulém roce byl enormní nárůst oproti předešlým sezónám," říká pracovník skiservisu a půjčovny v Janských Lázních David Štencl, který právě jedny skialpy připravuje.

03828593.jpeg

Vzhledem k tomu, že skiareály jsou stále uzavřené, kromě běžeckých lyžích jsou skialpy jedinou možností, jak se pohybovat na lyžích.
„Dá se v podstatě vyrazit kamkoliv, kde to umožňují zóny Krkonošského národního parku. Člověk by neměl jít do první klidové zóny na skialpech ani na běžkách."

Provozovatelé půjčoven a skiservisů zájem předvídali

„Hodně jsme navýšili naše vybavení co se týče volnočasových aktivit typu běžeckého lyžování a skialpinismu. Naše půjčovna nabízí řádově desítky párů lyží, které jsou v důsledku kolem sta setů skialpových a sta setů běžeckých," říká majitel obchodu, servisu a půjčovny ve Vrchlabí Radek Vancl.

Čtěte také

„My jsme se na to na jaře připravili, doplnili jsme naše půjčovny jak v Janských Lázních, tak v Peci pod Sněžkou," tvrdí Jakub Janda ze Skiresortu Černá hora-Pec.

A dodává.
„Máme teď i lehké dámské lyže, pro muže zase naopak širší. To vybavení je nyní v podstatě přizpůsobené poptávce. Zájem je vyšší, lidé se rádi projdou a jsou v přírodě a na vzduchu."

Skialpinisté by se ale podle horské služby měli držet na vymezených trasách a nevydávat se do volného terénu.

Spustit audio

Související