Moderní podzimní menu! Poradíme, jak vařit se skvělými regionálními potravinami podle ročních období
Venku už se ochlazuje, většina z nás mění aktivity, možná i jídelníčky, které se přizpůsobují podzimu. Pokusíme se vám proto nabídnout inspiraci podzimní kuchyně. Našimi hosty jsou vedoucí učitelka gastronomických oborů Jana Pošepná a také student David Johánek ze Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace.
Taková dýně nebo dančí hřbet, to je možná naše podzimní tradice.
Podzimní tradice je určitě zvěřina i dýňový krém. Teď je období dýní, dýně se objevují v kuchyni v jakékoliv formě, takže můžeme zvolit dýňový krém, který má v sobě poměrně hodně betakarotenu. Stejně jako arónie, což je také velice zdravá potravina.
Kuchyně je možná i o trpělivosti, pokud chceme mít krásně ozdobené jídlo. Studenty asi učíte, aby pracovali s tím, co k našemu regionu patří?
Určitě. Podkrkonošská kuchyně, kyselo, typické pokrmy, jako například sejkory nebo krkonošská cibulačka.
Pojďme se pustit do předkrmu. Drůbeží paštika a opečená bagetka. Jak na to?
Čtěte také
Základem každé paštiky jsou játra, pak šalotka a dává se máslo, aby byla taková jemnější. Vše rozemeleme a smícháme, musí to být taková kaše. Paštika už vyžaduje trošičku víc zkušeností, aby byla opravdu dobrá a jemná. Játra nesmí být hrubá a hlavně hořká, protože čím déle je vaříte, tím jsou tvrdší a budou i víc hořká. Takže se s nimi musí opatrně. A můžeme samozřejmě přidat koňak a žloutky, abychom to měli jako jemnější smetanu.
A můžeme to zpestřit čatním, což se dělá z ovoce a zeleniny. U nás většinou z brusinek, protože to musí být nějaké trpčí ovoce nebo zelenina. Vše dáme dohromady. Základem je cibule, ale může být i rebarbora, jablka, hrušky, třeba i rajčata. To se rozvaří a udělá na způsob marmelády. A dává se to jako doplněk k masům.
Čtěte také
Moderní kuchyně je lepší než tradiční.
Já si myslím, že každá kuchyně má něco do sebe. Zase tam jsou netradiční suroviny, dnes se používají i netradiční úpravy jako konfitování a podobně. Takže je to trošku odlišné, ale myslím si, že naše typická česká kuchyně je super.
A vyvíjí se nějak? Protože je tady podzim, takže se mění suroviny v běhu času?
Samozřejmě. Jsou regionální potraviny i období. A suroviny jsou nejen třeba levnější, ale i chutnější v tom období, kdy je jejich čas. A meníčko se vždy sestavuje podle toho, na co má člověk chuť, jaké je období, k jaké příležitosti se připravuje. Je tam hodně různých faktorů.
Celou podzimně laděnou kuchařskou radioporadnu s vedoucí učitelkou gastronomických oborů Janou Pošepnou a studentem Davidem Johánkem ze Střední školy gastronomie a služeb v Nové Pace si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Lesy ČR postupně rozšiřují počet míst, kde si zájemci mohou koupit zvěřinu, aktuálně je jich 54
Jsou to tři roky, kdy Lesy ČR začaly zájemcům nabízet zvěřinu. Od té doby jí pracovníci státního podniku prodali přes 110 tun, jen za letošek vyřídili přes 400 objednávek.
-
Dýně jsou tradiční podzimní surovinou. Udělejte si je jako rizoto. Zkrátka - v jednoduchosti je síla
Je tu dýňová sezóna. V obchodech a u farmářů se rozšířila nabídka dýní, což je nejlepší čas na ozkoušení v duchu moderní gastronomie. Zkuste si udělat dýňové rizito.
-
Houbové jihočeské království aneb houbová paštika s tymiánem
Vydáme se společně napříč Českou republikou a ochutnáme krajové speciality.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.