Medař Báchor: Včela nás spojuje s přírodou. Je to inteligentní zvířátko, které mě naučilo pokoře
Dáme se do včelaření a možná někoho také inspirujeme. Medař a včelař Evžen Báchor hovoří v naší radioporadně o všem potřebném k založení včelstva.
Kdy vylétly letos včelky poprvé a mají teď už napilno?
Těch dnů už bylo více, včely začaly už v únoru vylétávat, protože se potřebí vyčistit. Včela samozřejmě nespí celou zimu, je uvnitř úlu, ale nemůže se jít ven vyčistit. Takže jakmile se trošku oteplí, tak provedou takový hromadný průlet, kde, jak my říkáme, se vypráší.
Včely mají své vlnění a svoji energii. My musíme přijmout zákonitosti přírody a včel tak, jak jsou dány, nemůžeme jim poroučet.
Evžen Báchor, medař a včelař
V současné době už se roh hojnosti v přírodě otevírá, takže včely už dnes mají dost silný rozvoj, takže nosí hodně pylu, hodně vody a také nektaru.
Říká se, že včely jsou zrcadlem krajiny. Když tedy prohlédnete vaše včelstvo, co všechno poznáte z toho pylu?
Čtěte také
Včelí plást je taková kniha. Každý včelař, které chová v tom svém prostředí včeličky, tak v okruhu nějakých tří kilometrů zná téměř všechny rostliny, které tam rostou. A samozřejmě také ví, kdy začínají kvést, kdy dávají nabídku jak pylu, tak nektaru.
Tedy víme, že teď včely hodně nosí z vrby jívy, také javory už hodně kvetou, takže už máme javorový nektar, který do úlu včeličky nosí a zpracovávají si ho. A pyl má odlišné barvy, takže se mnohdy stane, že tam nosí červený, žlutý pyl, dozelena nebo žlutozelený. A podle toho my poznáme, že to je z javorů nebo z kytiček ze zahrádky a podobně.
Jsme národ, který se o včelaření hodně zajímá. Letos možná přibydou další nadšenci. Proč vlastně včelařit?
To je otázka. Já si myslím, že kdo má rád přírodu, tak včela je právě ten prostředek, který nás s přírodou spojuje. Je to velmi inteligentní a pracovité zvířátko, které umí perfektně žít v souladu s přírodou.
Čtěte také
Co jste se naučil od včel?
Nejvíc pokory. Včely mi otevírají pokaždé, když mezi ně vstoupím, oči. Řeknu takový příklad, když včelaři začínají, tak chodí ke včelám oblečeni jako kosmonauti. A přesto to žihadlo vždycky dostanou. Ona si ta včelka najde cestu. A teď proč, jak je to možné? Já vedle nich stojím v tričku a v trenýrkách, ani jedno žihadlo nemám.
To je přesně ten moment, kdy včely vyzařují takové své vlnění, svoji energii. A my když mezi ně přijdeme a bojíme se, tak máme svoji energii trošku někde jinde. Včely to poznají a proto zaútočí. Začínající včelaři tomu nechtěli věřit, ale dnes už také chodí v trenýrkách, sladili se. Prostě musíme přijmout zákonitosti přírody a včel tak, jak jsou dány, nemůžeme jim poroučet.
Čtěte také
Stejně mám pocit, že někomu jde to včelaření úplně samo a jinému se zkrátka nedaří. Čím to je?
Každý, kdo chce začít včelařit, tak si musí nejdříve o tom hodně přečíst. Prostě začít studovat. Je tady spousta knížek, ale ne všechny jsou úplně dobré. Já každému doporučuji Včelařství od inženýra Veselého. Tato publikace vznikla dalším rozvíjením už z původních knih, které byly napsány ještě před válkou.
A tam je pro naše české včelařství obsaženo úplně všechno. Tedy tam je potřeba začít. A potom, když už si přivezu včely, tak vím, že s nimi můžu pracovat.
Jednou se mi stalo, že ke mně přišel mladík, měl čtyřlitrovou sklenici na dně několik včela. Povídá mi, pane včelaři, prosím vás, poraďte mi, jak to děláte. Já mám doma dvě děti a chtěl jsem jim zajistit med, tak jsem si na louce nachytal 150 včel. Už je tam mám tři dny, ale ještě mi nedaly ani kapku medu. Když jsem mu vysvětlil jak to chodí, tak říká, hergot, to jsem debil.
Čtěte také
Ještě se vraťme ke včelímu píchnutí, protože když se člověk rozhodne, že by se chtěl včelaření věnovat, tak je asi dobré vyzkoušet pár žihadel, jestli není alergický.
Přesně tak. To je základ. Protože může vzniknout anafylaktický šok, který nemusí člověk přežít. Všichni jsme nějakým způsobem citliví na vnější podněty, takže se skutečně stává, že i včelař, který dlouhá léta chová včely, se najednou skácí a je vůbec rád, že to přežije.
Myslím si, že to není ani tak o počtu žihadel, ale spíš o době opakování. To znamená, když bych dnes dostal žihadlo, ta uvidím, co to se mnou provede. Když jen oteču, mohu dýchat a nemám žádné vnitřní problémy, tak je to normální reakce. A tím opakováním to postupně pominulo. A dnes když se spálím o kopřivy, tak je to víc nepříjemnější než včelí bodnutí.
Jak moc je důležité, kam včelí úly umístíme? , protože se nám tady rozmáhají i včelaři, kteří hospodaří na střechách domů, což zní velmi zajímavě.
Čtěte také
Ideální je najít místo v nějakém polostínu, otočené na jih, aby tam nebyl průvan. Aby tam byly keře nebo nějaká zástěna. Včely nemají rády přímý svit slunce, protože to zahřívá jejich úl. A nemají rády průvan.
A je dobré mít úl otočený na jih, protože v létě sluníčko už kolem šesté či sedmé hodiny ráno začne pěkně svítit a včeličky vytáhne ven. A ony už létají a nosí.
Ještě řeknu takovou zajímavost. Dočetl jsem se ve slovenské literatuře, že udělali rozbor medu, který získali z úlů z městských střech a balkónů. A zjistili, že obsahuje molekuly z gum pneumatik. Tedy jak auta jezdí a pneumatiky se obrušují, tak ve vzduchu jsou molekuly gumy, které včely nasbíraly do svého medu. Takže životní prostředí se nám trošku zhoršuje.
Celou medovou radioporadnu s Evženem Báchorem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Včely nás mohou mnohému naučit, říká herec a včelař tělem i duší Václav Kopta
Je lepší med květový, luční, smíšený, medovicový, plástečkový, pastovaný, černý nebo bílý? I to se dozvíte v pátek 16. listopadu, kdy jsme pro vás připravili Medový den!
-
Víte, jak se vytáčí květový med? Děti z Včelařského kroužku v Hostinném si to už vyzkoušely
Členové včelařského kroužku pod hostinskou uměleckou školou společně se zkušenými včelaři začali vytáčet květový med. Zatím to vypadá, že medu bude v této oblasti dostatek.
-
Zkrystalizovaný med není špatný. Naopak, je to známka kvalitního produktu od poctivého včelaře
Od časného rána až do večerních hodin si v pátek 16. listopadu v rámci Medového dne povídáme o blahodárných účincích medu a dáme vám i recepty pro zdraví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.