Mateřskou školu v Novém Hrádku trápí nedostatečná kapacita, může tady přespávat jen část dětí

23. květen 2019 10:09

S nedostatkem místa bojuje mateřská škola v Novém Hrádku na Náchodsku. Aktuální kapacita je čtyřicet dětí, po obědě v ní ale může přespat jen zhruba polovina z nich. Které to budou, záleží na domluvě vedení školky a samotných rodičů.

„Tak Rozárko, domaluj si obrázek a jdeme domů," říká Aneta Marešová, která si krátce před polednem přišla do školky pro svoji dceru.

Vstup do mateřské školy jen po sejmutí otisků prstů. Dovnitř mohou zaměstnanci a zástupci dětí

Do mateřské školky v Libotově jen po sejmutí otisku prstu

V Královehradeckém kraji přibývá školských zařízení s biometrickými čtečkami otisků prstů. Nově systém začali používat i v malé obci Libotov u Dvora Králové nad Labem. Dovnitř se tak dostanou jen ti, kteří jsou evidovaní v elektronickém systému a mají ke vstupu oprávnění. Týká se to zaměstnanců i zákonných zástupců dětí. Na místě byl s mikrofonem reportér Václav Plecháček.

Čtyřletá Rozárka dnes spát ve školce nemůže, není pro ni místo.
„Když bych nutně potřebovala dceru tady nechat, chtěla jít například k lékaři nebo někam na úřad, tak po domluvě by nám tu možnost školka poskytla."

To ale není pravidlem. Proto se stává, že i v dopředu nahlášeném termínu Rozárka do odpoledne zůstat ve školce nemůže.
„Je to složité na organizaci. Přijdou všechny děti, jsou zrovna zdravé, tak se může stát, že je kapacita naplněna."

Podobně jsou na tom další necelé dvě desítky dětí, respektive jejich rodičů.

V případě nutnosti vypomáhají prarodiče

Podle ředitelky školky Soni Brázdilové se zatím daří s rodiči domluvit. Po obědě si své potomky odvádí především maminky, které jsou na mateřské. Pokud výjimečně potřebují nechat své děti do odpoledne a kapacita je plná, vše se řeší operativně.

„To znamená, že se zeptáme rodičů, kteří mají babičku a mohou si vzít dítě domů po obědě. A tím pádem umožníme spinkání. Je to všechno o dohodě," vysvětluje Soňa Brázdilová.

Komplikace by v Novém Hrádku mohly skončit příští rok.

V pondělí se vedení městyse s tisícovkou obyvatel dozvědělo, že může počítat s dotací 18 milionů korun na rozšíření kapacity mateřské školy na 56 míst. Firmu už má vysoutěženou, práce tak začnou během několika týdnů. Hotovo má být příští rok.

Spustit audio

Související