Mateřské mléko je vzácné. V hradecké fakultní nemocnici proto zkouší novou metodu jeho zpracování
Experti ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se snaží zdokonalit ošetření mateřského mléka. Z tamní banky ho dostávají například předčasně narozené děti. Mléko proto musí být naprosto nezávadné. Kvůli bakteriím ale zdravotníci některé dávky vyřazují. Je to asi 10 procent z celkového množství. I když je to evropský podprůměr, nová metoda by mohla číslo ještě snížit.
Zdravotní sestra Michaela Fišerová přijímá v Mléčné bance královéhradecké fakultní nemocnice další průhledné lahvičky. Jsou plné bílé tekutiny. „Třikrát v týdnu jezdí sanitáři z dětské kliniky a dováží nám mateřské mléko. Jednou za 14 dní svážíme dvakrát, většinou v týdnu od externích dárkyň.“
Jen tak se ale tohle mléko třeba k předčasně narozeným dětem nedostane.
To je lázeň? „Ano. Tady tomu se říká pasterizační lázeň, kde se vlastně lahvičky vloží do té lázně a po dobu 30 minut nad 62 a půl stupně ta pasterizace trvá.“ Následuje ještě chlazení a pak zamrazení.
Každá lahvička se testuje
„Tady jsou šokovaná mléka, která jsou zatím v karanténě a čekají na výsledky mikrobiologické kontroly. Potom budou vyřazena ta mléka, která budou mít pozitivní nálezy. Ta mléka, která budou negativní, budou vydané do klinického použití," ukazuje u velkého mrazáku vedoucí mléčné banky Miroslava Jandová.
Čtěte také
Ročně spolu s kolegyněmi vydá až 1700 litrů mateřského mléka. „My jsme se dlouhodobě v našem výzkumu soustředili na bakterii Bacillus cereus, protože právě ta tvoří největší procento výskytu všech pozitivních mikrobiálních nálezů.“ Zmíněná bakterie může způsobovat například průjmy nebo zvracení.
I přes současné ošetření musí zdravotníci deset procent přijatého mléka vyřazovat. Pro srovnání - evropský průměr je 14 procent.
Miroslava Jandová si ale řekla, že zdejší číslo může být ještě nižší. „Věnovali jsme se testování vysokotlakých metod v našem dlouhodobém výzkumu. V literatuře je pospáno, zatím v rámci experimentu, že ty vysokotlaké metody jsou šetrnější k mateřskému mléku. A hlavně jsou účinné i na spóry.“
Čtěte také
Mléko se tedy nemusí tolik zahřívat. Místo toho na něj ale opakovaně působí veliký tlak. Výsledky výzkumu jsou podle vědců slibné. Po novém ošetření by se totiž vyřazovalo asi 5 procenta mléka.
„Mohlo by to zvýšit produkci. Samozřejmě, v tom je ten klinický benefit, že by bylo více mléka a dostalo by se i na ty fyziologicky třeba rozené děti, nejen na ty nedonošené. Protože mateřské mléko je vzácné. Takže určitě se nabízí využití i pro jiné mléčné banky a myslím si, že je to opravdu budoucnost,“ dodává vedoucí hradecké mléčné banky Miroslava Jandová.
Tlakem ošetřené mléko si navíc zachovává více prospěšných látek než po pasterizaci.
Související
-
Hradecká fakultní nemocnice průběžně hledá dárkyně mateřského mléka potřebného pro novorozence
Fakultní nemocnice Hradec Králové průběžně hledá dárkyně mateřského mléka, které potřebuje pro zajištění výživy novorozenců hospitalizovaných na Dětské klinice FN HK.
-
Od kdy se na ultrazvuku pozná těhotenství? Kolik vyšetření...
Radioporadna: MUDr. Ivana Kacerovská Musilová - Kolik ultrazvukových vyšetření vás čeká v těhotenství? Kdy se těhotenství pozná a je vyšetření bezpečné? Zajímavá os...
-
MUDr. Schwarz a genetické testy v těhotenství: Prokazujeme přítomnost dědičné vlohy či míru rizika
Naším hostem je MUDr. Martin Schwarz, vedoucí lékař Centra klinické genetiky a prenatální diagnostiky Prenet v Pardubicích. Naše geny v mnoha směrech prostě nezapřeme.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
Sociální demokraty povede exministryně Maláčová. Do předsednické funkce ji zvolilo 101 delegátů
-
ŽIVĚ: New Jersey s Buffalem hraje v pražském zápase NHL 0:0, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos