Hradecká fakultní nemocnice průběžně hledá dárkyně mateřského mléka potřebného pro novorozence

15. leden 2023 07:46

Fakultní nemocnice Hradec Králové průběžně hledá dárkyně mateřského mléka, které potřebuje pro zajištění výživy novorozenců hospitalizovaných na Dětské klinice FN HK. Nemocnice vyzývala dárkyně již na konci září loňského roku, kdy se podařilo získat desítku externích dárkyň, díky kterým nemocnice získala téměř 100 litrů mateřského mléka.

Čtěte také

„Moc děkujeme všem maminkám, které zareagovaly na naši loňskou výzvu a především těm, které se do programu darování mateřského mléka aktivně zapojily. Část z nich už s darováním mléka přestává a my potřebujeme zajistit další dárkyně mateřského mléka,“ uvedla vedoucí Tkáňové ústředny a Mléčné banky FN HK, Mgr. Miroslava Jandová Ph.D.

Fakultní nemocnice Hradec Králové pro podporu darování mateřského mléka v roce 2022 nově zavedla možnost týdenních svozů mateřského mléka ze vzdálenosti do 50 kilometrů od Hradce Králové.

Za dobrovolné darování nabízí dárkyním příspěvek na stavu ve výši 250 Kč,- za litr mikrobiologicky nezávadného mateřského mléka. Nemocnice má zájem o mléko dárkyň do šesti měsíců věku dětí.

Darujte mateřské mléko, pomůžete novorozencům

Pro zajištění dostatku mléka nemocnice také oslovila zdravotnická zařízení v regionu, která formou letáčků o této aktivitě informující kojící ženy.

Nemocnice kromě externích dárkyň využívá také mléko od dárkyň hospitalizovaných přímo ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Darované mléko je ošetřeno pasterizací a následně zmrazeno. Podle potřeby je pak používáno pro výživu převážně nedonošených či nemocných novorozenců hospitalizovaných v hradecké nemocnici.

„Budeme rádi za šíření této výzvy, abychom oslovili co nejvíce žen, které by se mohly do darování mateřského mléka zapojit, a to nejen nyní, ale i v budoucnosti, uvedla Jandová.

Více informací o darování mateřského mléka je možné najít na www.fnhk.cz/tku/mlecna-banka nebo na telefonním čísle 495 833 750 od 6:00 do 15:30 hodin.

autoři: Jakub Sochor , baj
Spustit audio

Související