Mandala z barevných písků ukazuje, jak se chaos může měnit v harmonii. Tradičně ji sypou ve Vrchlabí
Celý demokratický svět si v tyto dny připomíná nejen povstání tibetského lidu proti čínské okupaci. I v nejvyšších českých horách se točí tibetské modlitební mlýnky a vlají vlajky se sněžnými lvy, přibyla ale i solidarita s těžce zkoušenou Ukrajinou. V hale vrchlabského zámku, plné vůně a zvuku meditační hudby, vznikala už od čtvrtka tibetská mandala.
Čtěte také
Hala vrchlabského zámku, na zemi magický obraz mandaly. Symbol solidarity s Tibetem, zemí na střeše světa. A také symbol jednoty a rovnováhy.
Děti nemají v paměti pojem, který my dobře známe, okupace. „Vždy je to o tom, o čem se doma mluví. Máme ve škole jak děti z Ukrajiny, tak z Běloruska i Ruska. A jak se k tomu staví rodina, tak to tlumočí i samotné dítě,“ říká ředitel Základní školy Náměstí Míru ve Vrchlabí Petr Jindřich.
„Samozřejmě se snažíme, aby pohoda ve škole převládla, aby se dítě nebálo říci svůj názor a došlo se k humanitárním závěrům.“
A děti budou sypat mandalu. Na zemi je spousta pytlíčků s barevnými písky. A určitě tady bude i žlutá a modrá. „Jistě. A vedle tibetské vlajky dnes vlaje i ukrajinská. Pro nás všechny, kteří jsme se zaobírali lidskými právy vždy v takovém módu, pojďme si připomenout ono bezpráví v Tibetu před více jak 60 lety, je obrovský šok to, co se děje v současné době.“
Čtěte také
Mandala v ornamentu na dlažbě. A Vladimír Jindra, ředitel Kulturního domu ve Vrchlabí, právě vysypává jednu část. Začíná se od středu, centra všeho vesmíru. „A pak už to v naprosto nestřeženém prostoru necháváme pro všechny kolemjdoucí. Krkonošský národní park tuto tradici zahájil a my ji teď neseme.“
„Ta touha, myslet na lidi, kterým bylo ublíženo, vůbec neumdlévá. Je to vlastně nesmírně pozitivní akt a čas v tom nehraje vůbec žádnou roli. Ten pocit nespravedlnosti zůstal a já bych chtěl jen vzkázat všem mocným tohoto světa, že bezpráví nebude zapomenuto nikdy.“
„A jediný východ z onoho nepěkného stavu, který nyní je, že se nakonec ty dvě strany sejdou u stolu a budou se muset domluvit.“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Těžký direkt pro Karvinou. Slezský klub je vyloučen z ligy, primátor Wolf má zákaz ve fotbale na 12 let
-
Šídlo: Už nebudeme mít nejlepší veřejnoprávní média v bývalém východním bloku. Stávka nic nezmění
-
Lidé bez domova jsou pro nás často neviditelní. Umírají o 16 let dříve než většina populace, říká Bírová
-
Přednost měl mít pravděpodobně katamarán, soudí kapitán. V Chorvatsku zemřeli kvůli srážce lodí 4 Češi

