Lesy jsou méně odolné proti větru. Důvodem je podle vlastníků těžba kůrovcem napadených stromů
Majitelé lesů evidují stále častěji škody na svém majetku kvůli větru. Důvodem je podle vlastníků rozsáhlá těžba kůrovcem napadených stromů. Už dávno přitom neplatí, že stromy padají především při silných vichřicích nebo orkánech.
Čtěte také
„Dnes už ty stromy padají při nárazech větru kolem 70 kilometrů v hodině,“ popisuje aktuální situaci nezávislý starosta Stárkova na Náchodsku Petr Urban.
Za několik posledních týdnů popadalo v obecním lese na 400 stromů. „Dříve ty porosty, když nebyly zasaženy kůrovcovou kalamitou, nebyly takzvaně otevřené. Zkrátka byly stabilnější.“
Častěji než v minulosti sčítá kvůli větru škody také jednatel městských lesů Náchod Luboš Veverka. „Zhruba před měsícem nám spadlo asi tisíc kubíků dřeva. Dá se říct co kubík, to strom.“
Čtěte také
A podobné je to také jinde. Kvůli kůrovci se totiž kácí i stromy uprostřed porostů, vznikají tak nové mýtiny a les je při rozmarech počasí méně odolný.
„Protože ty porostní stěny jsou v důsledky těžeb narušeny a vznikají drobné díry v porostech. Potom stačí jakýkoli větší vítr,“ říká vedoucí odboru lesního hospodářství Státního podniku Lesy ČR Ondřej Pecháček.
Lesy ČR jsou přitom největším vlastníkem porostů v Česku. „Když to vezmu v kontextu celé republiky, tak každý větší vítr znamená zhruba 100 tisíc kubíků těchto vývratů.“
Padají přitom jinak zdravé stromy, které by dříve větru odolaly. Zabránit tomu vlastníci aktuálně nemůžou. Lesy se alespoň snaží lépe připravit na rozmary počasí pro budoucí generace.
Čtěte také
„Vysazujeme dřeviny, které jsou svým vzrůstem a hlavně charakterem kořenů odolnější proti vlivu toho větru,“ dodává lesní správce Lesů ČR Jiří Dunda.
Na mysli má například modříny. Obnova ale potrvá desítky let.
Aktuálně popadané stromy buď vlastníci lesů prodávají a nebo je využívají jako přírodní lapáky na kůrovce. Ty pomůžou snížit stavy lýkožroutů v lese.
„Tím, že to je vývrat, tak vydrží do jarního období. Bude atraktivní pro kůrovce, takže využijeme toho, že ten strom spadnul,“ dodává Ondřej Pecháček. Funguje to tak, že lesníci počkají, až kůrovec do stromů nalétá a teprve potom je odvezou ke zpracování.
Související
-
Lesy ČR vyzývají studenty ke spolupráci. Chtějí pokračovat v obnově našich lesů po kalamitě
Lesy České republiky nabízejí studentům brigádu. Vzhledem k současné situaci mají obavu z absence agenturních pracovníků. Brigádu je možné získat i v našem kraji.
-
Co je chytrý les? Na první pohled vypadá úplně běžně, vědci v něm ale mají desítky senzorů a čidel
Co nejlépe a nejrychleji reagovat na změny klimatu pomáhají lesníkům i moderní technologie. Do jednoho takzvaného chytrého lesa se vydal reportér Ondřej Vaňura.
-
Kolik zvěře běhá po lese? Zjišťovali myslivci při sčítání, které každoročně nařizuje zákon
Myslivci v honitbách v sobotu sčítali zvěř. Nejen srnčí nebo divoká prasata, ale i zajíce, lišky nebo jezevce. Každoroční sčítání nařizuje zákon.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Údery západních raket na Rusko? Bidenovo rozhodnutí situaci Ukrajiny dramaticky nezmění
-
Oprava Barrandovského mostu přišla za pět minut dvanáct. Drahý beton je stokrát lepší, říká expert
-
ONLINE: Moskva verbuje do války húsíjské povstalce. Láká je na ruské občanství a dobře placenou práci
-
Kandidátem strany PiS na prezidenta je Karol Nawrocki, který vede Institut národní paměti