Ledviny dospělého člověka přefiltrují denně téměř 2000 litrů krve. Zaslouží si naši ochranu a péči

9. březen 2021

Lékaři a vědci na celém světě se potýkají s novým problémem v podobě následků prodělaného onemocnění COVID-19. To může způsobit vážné i trvalé poškození mnoha orgánů, a to včetně ledvin. Největší riziko nastává pro osoby, které již mají nějaké chronické onemocnění.

MUDr. Roman Štilec, lékař z Fresenius NephroCare v Pardubicích, hovoří v naší radioporadně na téma: onemocnění ledvin.

Čtěte také

U příležitosti Světového dne ledvin, který v letošním roce připadá na 11. března 2021, nefrologové upozorňují, že právě ledviny jsou nenahraditelný orgán, který je třeba chránit a předcházet jeho selhání.

Podle odhadů odborníků onemocněním ledvin trpí každý desátý Čech a po 75. roce života je to již každý druhý. Nefrologové z celého světa u příležitosti Světového dne ledvin upozorňují především na skutečnost, že počet onemocnění ledvin stoupá. Může za to náš způsob života, který civilizačním nemocem nahrává.

Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin.

Podle odhadů trpí celosvětově více než 850 miliónů lidí nějakou formou onemocnění ledvin, což je zhruba dvojnásobek počtu lidí s diabetem a dvacetkrát více než celosvětová prevalence rakoviny. Z toho okolo 3,5 milionů lidí musí podstupovat pravidelnou dialyzační léčbu. V České republice je aktuálně téměř 7 000 lidí odkázaných na dialyzační péči.

Čtěte také

Celosvětové statistiky pacientů s nemocnými ledvinami navíc nově ovlivňuje i prodělané onemocnění COVID-19. První zprávy uvádějí, že až 30 procent pacientů hospitalizovaných s COVID-19 mělo středně těžké nebo těžké poškození ledvin.1 Koronavirus může cílit přímo na ledvinové buňky, které infikuje.

Ledvinové buňky mají receptory, které dovolí, aby je nový koronavirus napadl. Postižení ledvin u pacientů s prodělaným onemocněním COVID-19 se většinou projevuje přítomností bílkoviny v moči a přítomností krve v moči. Také krevní plazma vykazuje příliš vysoké hodnoty kreatininu a močoviny.

Tyto odchylky však nebývají vizuálně patrné a člověk si jich nemusí všimnout. Odhalí je až laboratorní vyšetření krve, které provádí praktický lékař nebo nefrolog. Lidé nad 50 let, kteří trpí diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárním onemocněním mají jednou za čtyři roky na takovéto vyšetření nárok zdarma.

Aktuální riziko onemocnění ledvin si můžete online zjistit na internetových stránkách www.dialyza.cz. Tak se sami rychle dozvíte, jak moc jsou vaše ledviny ohrožené. Pokud zjistíte, že máte riziko onemocnění ledvin vysoké, doporučujeme vyhledat nefrologickou ambulanci, jejichž seznam naleznete na internetových stránkách www.nephrocare.cz.

Poškození ledvin je v některých případech natolik závažné, že vyžaduje dialyzační léčbu. Mnoho lidí s těžkým průběhem onemocnění COVID-19 jsou pacienti, kteří trpí i jinými chronickými onemocněními, včetně vysokého krevního tlaku, obezity a cukrovky. Tyto nemoci samy o sobě přispívají k selhání našich ledvin.

Onemocnění COVID-19, zvláště pokud probíhalo s vysokou horečkou a dechovými obtížemi, je pro tyto lidi velká hrozba a mohlo by onemocnění ledvin významně zhoršit. Tito pacienti by měli být vyšetřeni v nefrologických ambulancích.

Je ale velice důležité, aby lidé přišli včas a spolupracovali s lékaři.

Osm zlatých pravidel pro snížení rizika onemocnění ledvin:
Zůstaňte aktivní a udržujte se ve formě.
Stravujte se zdravěji.
Kontrolujte hladinu cukru v krvi.
Kontrolujte si pravidelně svůj krevní tlak.
Dodržujte svůj pitný režim.
Přestaňte kouřit.
Vyvarujte se volně prodejným protizánětlivým lékům a lékům proti bolesti.
Nechte si zkontrolovat funkci svých ledvin v rámci pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře.

MUDr. Roman Štilec ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s MUDr. Romanem Štilcem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související