Kytky nepůjdou „do kytek“. Sadba musí do země. Na Jičínsku si pěstitelé pomáhají navzájem

8. duben 2020

Farmářské trhy jsou zatím zakázané, Češi tak znovu objevují kouzlo on-line objednávek českého ovoce, zeleniny, květin, sadby a dalších regionálních produktů.

Pro některé farmáře je teď internetové tržiště jediným místem, jak si zajistit odbyt. Část z nich totiž dřív dodávala i do restaurací.

On-line „pomocné ruky“ využívá i zahradnice a pěstitelka Helena Švermová, kterou jsme navštívili na Statku Ledkov u Kopidlna na Jičínsku:

Helena Švermová je také ovocnářka. Meruňkových stromů, kterým nedávno pomrzly květy, má naštěstí málo.

Pokud by ale ještě přišly další mrazy, mohl by to odnést jabloňový sad a to by pro ni bylo daleko horší.

Čtěte také

Neblahým otazníkem je podle Heleny také sucho, které tu panovalo vloni i předloni.

Na Kopidlensku hospodaří i další pěstitelé, kteří se snaží s nelehkou situací vypořádat

„Nedaleko odsud, v Psinici a v Mlýnci, pěstují sadbu. Dřív, stejně jako já, jezdili na trhy. Teď hledali cesty, jak odbyt zařídit. Nechali proto otevřené skleníky pro příchozí. Zákazníci si vyberou podle vlastní vůle a nechají peníze na místě. Je to prostě na důvěře.“

Nenechme si jaro utéct

Velikonoce letos prožijeme jinak než obvykle. To ale neznamená, že si je nemůžeme zpříjemnit tak, jak jsme zvyklí, ať už tradičními pochoutkami z velikonočního jídelníčku nebo výzdobou domova.

Zahradnice a ovocnářka Helena Švermová bere nouzový stav jako výzvu

U Heleny Švermové jsme našli i inspiraci na přírodní jarní výzdobu našich domovů, ve kterých teď trávíme víc času než obvykle:

0:00
/
0:00

Heleniny přírodní jarní věnce letos zdobí i skořápky křepelčích vajíček. K tomu, aby jich měla dost, jí pomáhají přátelé.

Čtěte také

„Mám úplně skvělou kamarádku, které jsem se zmínila, že potřebuji křepelčí vajíčka. Nakoupila je, vaří z nich početné rodině večeři, ale co je obdivuhodné, všechny je vyfukuje tak šikovně, že je můžu používat!“

Jaro je pro všechny zahradníky a farmáře vypjatým obdobím a Helena obdivuje hlavně ženy, které obstarávají živnost, mají děti a jsou teď v náročném režimu.

„Je potřeba přivítat jaro, dělat si radost i pohledem na všechno, co teď raší a roste. Jaro je tu, užijme si ho!“

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser