Květinářka Amálie z Jičínska: „Kdo si teď koupí kytku pro potěšení, udělá mi dvojnásobnou radost“
Oázami ve vylidněných ulicích měst jsou teď květinářství. Když právě nemrzne, tak je venku u vstupu zdobí poslové jara: narcisky, petrklíče, modřence nebo tulipány. Květinářkám ale do zpěvu moc není, o zákazníky mají nouzi.
Zastavili jsme se v květinářství na Jičínsku a od květinářky Amálie se mimo jiné dozvěděli, jak je to teď s odbytem i s dodávkami květin.
Čtěte také
Řezané květiny se teď prý prodávají spíš výjimečně a záleží také samozřejmě na dodávkách.
„Závoz řezaných květin vázne, nemůžeme si vybírat co bychom chtěli a nikdo neví, co na holandské květinové burze bude dál. Jsem jen nejmenší článek v řetězci, ale vím, že když se nebude mít dobře střední třída, která ke mně obvykle chodila nakupovat, tak se nebudu mít dobře ani já," říká Amálie.
A hned doplňuje.
„Pro mne jsou nejdůležitější obyčejní lidé. Když nepřijdou a nekoupí si kytku, tak končím. A stejné je to v drtivé většině malých květinářství,“ říká Amálie z Jičínska.
A je ráda, že teď spolupracují alespoň s pěstiteli sadby.
Nejlepším řešením, jak se dostat ze současné svízelné finanční situace, by podle ní byla bezúročná půjčka. Poplatila by faktury, nájem a další dluhy a splácet by začala později.
Čtěte také
„To, co se teď na celém světě děje, nám mělo i něco ukázat. Lidé se zklidnili, mají k sobě blíž.“
Maminka dvou dětí, samoživitelka Amálie, se však i přesto pod rouškou na své zákazníky usmívá.
S citem váže jednu z mála kytic, do které na přání zakomponuje bílé pivoňky. Jsou sice umělé, ale takřka nerozeznatelné od těch pravých, které si předem objednala, ale ve skromné dodávce zboží chyběly.
„Je jaro, začíná kvést celá země, což je to nejkrásnější, na co se člověk celou zimu těší. Proto mám radost, že tady máme třeba frézie, které dokážou provonět celý byt, tulipány jsou úžasné a optimistické, stejně jako narcisky. A když ještě tolik nekvete příroda, nebo se do ní teď tak často nedostaneme, tak je to alternativa, jak se doma cítit o něco líp.“
Související
-
Jak probíhá trasování nemocných? Práce hygieniků často připomíná detektivní pátrání
Hygienici v těchto dnech pracují i 18 hodin denně. Druhý díl seriálu ukazuje, že trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem často připomíná detektivní pátrání.
-
„Kraj se stále aktivně snaží hledat další zdroje ochranných pomůcek,“ potvrzuje hejtman Jiří Štěpán
Česku dál hrozí nedostatek roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek. Kraje sice dostaly statisíce kusů, ale to nemusí stačit. Upozorňuje hejtman Jiří Štěpán.
-
Náchod nabízí pro občany ROUŠKOMAT. Je v podloubí budovy radnice na Masarykově náměstí
Automat na roušky je umístěn od dnešního odpoledne v podloubí budovy náchodské radnice na Masarykově náměstí u vstupu do budovy.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.