KX-B neodpovídá. Příběh válečného pilota pplk. Aloise Šišky, který třikrát odmítl zemřít

17. květen 2020

P.F. 1942. Pplk. Alois Šiška aneb KX-B neodpovídá. O třech vyhraných zápasech se smrtí s válečným pilotem Aloisem Šiškou. (repríza pořadu z roku 1995)

Generálmajor ve výslužbě Alois Šiška byl československý pilot, který ve 2. světové válce létal v 311. československé bombardovací peruti RAF.

Letec britské RAF Alois Šiška na konci 90. let

Známý je především pro nouzové přistání s bombardérem Vickers Wellington na hladině Severního moře, na kterém on a zbytek posádky strávili v nafukovacím záchranném člunu 6 dní téměř bez vody a potravin, než byli vyplaveni na holandském pobřeží.

Čtěte také

Tam byli následovně zajati německou pobřežní stráží a drženi v zajetí až do konce války.

Alois Šiška je nositelem řady vyznamenání, mezi které patří i nejvyšší státní vyznamenání České republiky, Řád Bílého lva III. třídy, in memoriam.

Mimo jiné byl členem tzv. Guinea Pig Clubu, spolku, který se zaměřoval na léčbu a především rehabilitaci a socializaci letců, kteří ve válce utrpěli vážná zranění s trvalými následky.

Československé perutě RAF létaly na proslulých Spitfirech

V roce 2012 byl v Nizozemsku poblíž místa, kde byl člun před sedmdesáti lety nalezen, odhalen památník posádce KX-B.

autoři: Český rozhlas Hradec Králové , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.