Vzpomínáme na konec 2. světové války s pamětníky této historické události

11. květen 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03374043.jpeg

Dnes je Státní svátek České republiky - Den vítězství; připomíná osvobození od fašismu v roce 1945. Slavíme 70. výročí ukončení 2. světové války. Také letos si tuto významnou událost připomeneme mnoha akcemi na území celé republiky. Český rozhlas Hradec Králové bude vzpomínat na konec 2. světové války s pamětnicemi a členkami Českého svazu bojovníků za svobodu Martou Kolesovou a Věrou Nývltovou v pátek 8. května po 11 hodině.

Na osvobození města a konec 2. světové války před 70 lety bude Hradec Králové vzpomínat při oslavách 8. května 2015 od 9 do 17 hodin na náměstí Osvoboditelů.

Návštěvníci si budou moci kromě jiného pohovořit s přímými účastníky 2. světové války, připravena je expozice vojenské techniky i tanku T-34, stánky s občerstvením i upomínkovými předměty a dětské atrakce.

V muzeu lze vidět výstavu dobových fotografií a projekci dokumentů z období války, chystá se průjezd příznivců vojenské historie s dobovými vozy, chybět nebude ani laserová střelnice, výstava leteckých modelů a kulturní program na pódiu, který začne v 10 hodin.

Od 10:10 do 10:45 hodin zahraje Hudba města Hradce Králové, mezi 11:50 a 12:15 hodin vystoupí Capoeira, čas od 12:30 do 13 hodin bude patřit pietnímu aktu.

Ve 13:10 vystoupí A-Team, od 13:15 do 15 hodin bude pódium patřit Martinu Maxovi a od 15:30 do 17 hodin se představí sólista Janáčkovy opery Jurij Gorbunov, houslistka Natalyia Žhovtobruchová, zpěvačka Natalie Progninová, Sergey a Oxana Evsiny a ruská taneční skupina Féerie a folklorní duet Zavalinka.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...