Kronikářka Alena Křivská: Upsala jsem duši Trutnovu. A chci Trutnovany zavést do časů Karla IV.
Hostem ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové je trutnovská kronikářka Alena Křivská, která nedávno představila a pokřtila svoji vlastivědnou publikaci Já, Konrád, kdysi Mikulášův z Trutnova. Nejen tuto knížku, ale také její autorku vám dnes představíme.
Jak jste v Trutnově přivítali rok 2020? Protože, když jste kronikářka, tak jste u toho určitě musela být.
Jistě, byl to opět slavnostní a velký silvestrovský ohňostroj. Moc se mi líbil.
A už jste to zapsala do kroniky?
Určitě, každý rok to píši.
Mým snem bylo zavést Trutnovany do doby Karla IV. A Konrád z Trutnova je tehdejší jediný rodák, o kterém něco víme.
Alena Křivská, kronikářka města Trutnova
Tak pojďme k vaší knížce. Jmenuje se Já, Konrád, kdysi Mikulášův z Trutnova. Skrývá se v ní nějaký Konrád.
Ano, je to nejstarší známý rodák z Trutnova, o kterém něco víc víme. Je z doby Karla IV. Kdy se přesně narodil, ani kdy zemřel přesně nevíme, můžeme to jen odhadovat. Ale víme, že pamatuje tři lucemburské krále a tři arcibiskupy ze 14. století.
Čtěte také
Čím vás on tak zaujal, že jste o něm napsala knihu?
Mým snem bylo vždy zavést Trutnovany do doby Karla IV. A Konrád z Trutnova je jediný člověk, jediný rodák, o kterém něco víme a dá se o něm něco napsat.
Co o něm tedy víme, kdo to byl?
Byl to nejdříve klerik, potom kněz, který to dotáhl v Praze velmi vysoko. Stal se notářem samotného arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi.
Bylo těžké se o Konrádovi něco dozvědět?
Bylo i nebylo. Ale každý badatel má své cestičky, po kterých jde. Takže jsem šla po té své a vykouklo to na mne.
Už máte nějaké ohlasy na knížku? Je určená jak pro odborníky, ale i pro laiky. A především pro Trutnovany.
Ohlasy jsou velmi pěkné. Kniha se líbí a prodává.
Četl jsem, že ji chválil i prof. Vladimír Wolf, což je člověk, který je velice úzce spjat nejen s Trutnovem, ale i s Hradcem Králové.
Pan profesor Wolf byl především můj rádce a kamarád. Musím bohužel už mluvit v minulém čase, protože den před Štědrým dnem nás opustil.
On to byl také děkanem Pedagogické fakulty univerzity Hradec Králové. Tam jste se s ním potkala?
Ne, já jsem se s ním potkala za velice milých okolností na redakční radě sborníku Rodným krajem, asi tak před 20 lety.
Vy jste ale studovala na Univerzitě Hradec Králové, ne?
Jenomže dávno předtím. V té době ještě pan profesor Wolf nesměl na univerzitě působit.
Vaše láska k historii se zrodila kde?
Láska k historii mě provází od dětství. Milovala jsem ji vždy a zvláště dobu Karla IV. A mé práci v Trutnově, jak píši a o čem píši, předcházelo badatelské úsilí vypátrat nejstarší dějiny děkanského kostela sv. Václava ve Světlé nad Sázavou, odkud pocházím. Z Vysočiny, z Opatovic u Světlé nad Sázavou.
Jak jste se z Vysočiny, kde jste se narodila, dostala do našeho kraje, do Trutnova?
Může za to další láska. V roce 1980 jsem se provdala za Ladislava Křivského, který pracoval na hvězdárně v Úpici. Nastěhovali jsme se do Úpice, a jak šel čas, poznala jsem, že také existuje Trutnov, město draka.
A Trutnov se vám tedy také už zapsal do srdce?
Ano, ten se mi zapsal do srdce už jako paní učitelce, protože jsem pracovala léta letoucí s pověstí o trutnovském drakovi. Učila na prvním stupni základní školy v Úpici a malým dětem jsem pověst vyprávěla.
Připomeňte nám také pověst o trutnovském drakovi.
Je to pověst o drakovi, který je ve znaku Trutnova. Drak byl chycen, zahuben a s velkou slávou převezen do Brna, kde visí na radnici dodnes.
Máte ráda pověsti a legendy?
Ano. Velice. Moc mne zajímá ona dávná historie. Víte, na Trutnovu i na všech městech i těch našich nejmenších vesnicích je zajímavé, jak hluboko sahá jejich historie. To jsou dlouhá staletí, kdy můžeme sledovat, že tam existovalo osídlení a co se tam dělo.
Konkrétně v Trutnově, jak daleko do historie sahá tamní osídlení?
První písemná zmínka je v roce 1260, ale jak víme, první zmínka je v určitém roce, ale samozřejmě osídlení muselo existovat již dávno před tím. Ale ta první zmínka je nejhezčí.
Od té doby se také píše kronika?
Tak to určitě ne. (smích) Od kdy se píše kronika v Trutnově přesně nevím, protože můj předchůdce pan Antonín Just ji psal osmapadesát let a již předtím se psala. Ale jak asi víte, ze 16. století je velice oblíbený a známý kronikář Šimon Hüttel.
Čtěte také
Vy jste tedy pokračovatelkou trutnovské kroniky. Když to tak řeknu, kronika města Trutnova patří teď vám. Vy se o ni staráte a zapisujete nejdůležitější události. Jak jste k tomu dostala?
V době, kdy došlo k výměně kronikáře, jsem pracovala v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Tam jsem byla oslovena a kývla jsem na to.
Věděla jste, co to obnáší?
Vůbec ne.
Píší se kroniky stále ručně?
Už nastala změna, píše se teď na počítači a potom se vytiskne. Jdeme s dobou.
Ovšem kroniky psané rukou mají svůj půvab a kouzlo.
Mají veliký půvab. Ovšem město si to tak prostě rozhodlo.
Kronika, to je veliká a dravá řeka událostí. Já velice ráda píši o nových akcích, o změnách k lepšímu, o slavnostech.
Alena Křivská, kronikářka města Trutnova
Co jste do kroniky za ty roky zapsala za významné události, co vám uvízlo v paměti?
To je veliká dravá řeka událostí. Vypíchnout se dá mnoho a mnoho věcí. Velice ráda píši o nových akcích, o změnách k lepšímu, o slavnostech. O to hůř se potom píše o negativních událostech. Bohužel jsou zde i věci, které píši velice nerada, ale do kroniky patří také.
A poslední událost, kterou jste zapsala?
Je to onen silvestrovský ohňostroj.
Kronikářka města Trutnova Alena Křivská byla dnes naším hostem. Děkuji za návštěvu a přeji vám, abyste do kroniky města Trutnova zapisovala jen samé pozitivní a milé věci.
Děkuji vám. Na shledanou.
Související
-
Stavba dálnice D11 od Trutnova ke státní hranici s Polskem má nepravomocné územní rozhodnutí
Stavební úřad v Trutnově vydal nepravomocné územní rozhodnutí na další úsek dálnice D11. Výkupy pozemků by mohly začít už příští rok. Stavba by mohla začít v roce 2024.
-
100 nových parkovacích míst hlásí Trutnov. Současná cena parkovného se v budoucnu může změnit
Od dnešního rána mohou řidiči v Trutnově zaparkovat i na nových parkovištích u Střediska volného času na Nivách. Radnice do nich investovala kolem deseti miliónů korun.
-
Trutnov má Středisko volného času, kde se může najednou bavit až tisíc dětí. Stálo 200 miliónů
Trutnovská radnice dokončila svou největší investici od roku 2010. Na místě bývalého sportovního areálu Na Nivách stojí Středisko volného času. Projekt stál 200 miliónů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.