Krkonoše budou opět čisté. Do terénu totiž vyráží dobrovolníci spolu se strážci národního parku

18. září 2022 08:00

Krkonoše prochází dobrovolníci v rukavicích a s odpadkovými pytli. Vyrazili do terénu společně s pracovníky národního parku, aby uklidili hory po letní turistické sezóně. Nejčastěji se poblíž cest a v příkopech objevují PET lahve, plechovky a velkým problémem jsou papírové kapesníky a vlhčené ubrousky. Přesto je podle ochránců přírody odpadků naštěstí rok od roku méně.

„Trasy jsou dvě. Od Boudy Na Pláni dolů a od Výrovky také dolů.“ Skupinka zaměstnanců národního parku dorazila je srubu na Stážném.

Čtěte také

„Sešlo se nás tady asi dvacet. Takže uděláme tři skupiny. Dvě půjdou sbírat odpadky a třetí bude ještě prořezávat jednu cestu. Aby byly ty odpadky případně i vidět, říká strážce Michal Štěpánek.

Všichni už dostali odpadkové pytle, svačinu a rukavice. Ty na ruce obléká i Eva Matějíčková, která by jinak v tuto dobu seděla v teple kanceláře. „Dnes nejsem v kanceláři. Máme akci Čisté Krkonoše, takže jsme se vydaly s kolegyněmi trošku uklízet po turistech. A my, kancelářská děvčata, jsme také rády venku.

Auto vyváží první skupinku na hřebeny

„Dostaly jsme se k Friesově boudě, půjdeme odtud na Hříběcí boudu a po cestě budeme sbírat odpadky, popisuje paní Eva místo, kde začíná s kolegyněmi sbírat. „Tři nalevo a tři napravo a sbíráme.

Čtěte také

Prvních pár desítek metrů nenacházíme nic, jen co se přiblížíme k odpočivadlu, kde je stolek a lavičky, situace se mění. „Snažíme se sbírat věci kolem cesty, když návštěvníci hor něco odhodí. Je tu samozřejmě spousta nedopalků a papírových kapesníků.

Počasí příliš nepřejeme, prší a je chladno, ale sběrači pomalu pytle plní.

„Bývá toho víc kolem odpočinkových míst, ale myslím si, že se to lepší. Že těch odpadků už není tolik, vysvětluje strážce přírody Michal.

Krkonoše budou opět čisté. Do terénu totiž vyráží dobrovolníci spolu se strážci národního parku

A dodává, že turisté jsou víc zodpovědní a hodně věci si odnáší zpět s sebou. Proto odpadků oproti minulým rokům ubývá.

Spustit audio

Související