Královéhradecká rocková legenda Spektrum hraje muziku svého srdce už 45 let

6. červen 2017
Regionální scéna
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Královéhradecká rocková kapela SPEKTRUM

Skupina Spektrum vznikla v roce 1972, kdy mladý talentovaný kytarista Jiří Kubát okolo sebe shromáždil další stejně mladé, instrumentálně zdatné hráče, za účelem provozování stylu, který v té době u nás letěl - blues rocku. Skupinu Spektrum, jak se tehdy nazvali, tak tvořili: Jiří Kubát, Oldřich Kopecký, Petr Štěpánek a Robert Keller.

Soubor se nezaměřoval jen na interpretaci převzatých věcí, ale začal se prosazovat i svými vlastními skladbami. V letech 1972 - 75 se o něm hovořilo jako o nejlepším ve východních Čechách, což nakonec potvrdil nejen na tehdejších soutěžních rockových přehlídkách (první místa na festivalech v Příbrami - 1973 a v Ústí nad Orlicí - 1975) ale hlavně svými koncertními aktivitami. V té době jeho největším hitem byla rocková adaptace známé Smetanovy Vltavy.

V roce 1975 vystřídal za bicími Kellera bubeník Miloš Bílek, ale skupina příliš dlouho pohromadě nevydržela, neboť vzápětí musel odejít na vojnu její hlavní motor - Jiří Kubát. Zbylá trojice se rozhodla pokračovat, ale protože Spektrum rovnalo se hlavně Kubát, změnila po čas jeho „služby vlasti" název na Fragment. Po jeho návratu se samozřejmě přejmenovala zpět na Spektrum a v letech 1978 - 80 vystupovala znovu ve svém typickém nástrojovém obsazení.

Po odchodu Petra Štěpánka se opět smrskla na trio, přičemž se, co se týče hudební stránky, zaměřila na interpretaci tehdy u nás rozjíždějícího se jižanského rocku.

Královéhradecká rocková kapela SPEKTRUM

Situace se poněkud radikálněji změnila v roce 1982, kdy došlo ke změnám na postě baskytary - Oldřicha Kopeckého vystřídal Miroslav Kadavý, a navíc se ve skupině objevil jazzový flétnista, saxofonista a zpěvák Martin Brunner. Kvalitní instrumentální výbava všech hudebníků, jemnější příklon k jazzově laděnému blues rocku (díky flétně i jistá podobnost s tvorbou Jethro Tull) a Kubátův schopný skladatelský um - tyto všechny atributy dohromady skupinu posunuly opět k úspěchům na různých rockových přehlídkách.

Tehdy se čekal možná ještě větší vzestup, nicméně české publikum té doby už zajímala trochu jiná hudba - i přes temné roky fandilo stále nové vlně, ale hlavně se zaměřilo na heavy metal. Takže to Spektrum, stejně jako podobně hrající soubory, i když nezaviněně, trochu odneslo.

Hudba souboru byla hlavně záležitostí kytaristy a zpěváka Jiřího Kubáta, přičemž zejména jeho pomalé skladby snesou hodně vysoké měřítko. Jeho zastřený, ve vyšších polohách až „semelkovský" hlas vlastně jen podbarvoval písně založené na kytarovém vybrnkávání, a mající jakoby zasněně melancholický výraz. Kromě Kubáta se po svém příchodu skladatelsky uplatňoval i Martin Brunner, ale v mnohem menší míře. Texty skupině psal skoro výhradně bubeníkův jmenovec Jan Bílek.

Královéhradecká rocková kapela SPEKTRUM

Formace Spektrum měla tak trochu smůlu. Byla skvěle instrumentálně a celkem i skladatelsky vybavená, jenomže se jí do cesty postavilo několik skutečností, které ji jakoby „stahovaly pod vodu". Hrát v 70. letech nebyl žádný med a v 80. letech jazz-rockery a blues-rockery donutily k ústupu z pozic soubory nové vlny.

Spektrum navíc pocházelo z „provinčního" Hradce Králové a přestože místním orgánům jeho existence příliš nevadila, stále to na nějaký zásadní úspěch bylo málo. Být z Prahy, možná by se zapsali do paměti posluchačů stejně jako třeba Flamengo nebo Blue Effect.

Kapela Spektrum je už od roku 1972 rocková skupina, která do dneška aktivně koncertuje a natáčí desky. O koncertech před rokem 1989 a dnes, o inspiracích a životě, si povídala s jediným dosud hrajícím zakladatelem kapely Jiřím Kubátem sourozenecká dvojice Lucie a Tomáš Peterkovi v pondělí 5. června 2017 po 18. hodině v pořadu Regionální scéna. Příjemný poslech!

autoři: Tomáš Peterka , luc
Spustit audio