Kraj počítá s tím, že ve druhém čtvrtletí roku dostane velké množství dávek vakcín proti covidu

3. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domov důchodců v Tmavém Dole má za sebou první část očkování proti onemocnění covid-19

V Královéhradeckém kraji zatím zdravotníci aplikovali téměř 14 tisíc dávek očkování proti onemocnění covid-19. Necelé 2 tisíce lidí dostalo i potřebnou druhou dávku. V regionu se ovšem aktuálně očkuje méně než hejtmanství původně předpokládalo. Důvodem jsou nižší dodávky vakcín. 

Podle vedení kraje se situace zásadně zlepší ve druhém čtvrtletí roku. Více aktuálních informací o očkování zjišťoval reportér Ondřej Vaňura.

Čtěte také

Do Královéhradeckého kraje zatím od začátku očkování dorazilo 15 tisíc dávek vakcíny od výrobce Pfizer-BioNTech. Naprostá většina je tedy v tuto chvíli vyočkovaná.

Mezi ty, kteří jsou již v procesu očkování, patří lékaři a zdravotníci pracující na rizikových odděleních, potom záchranáři a také klienti a personál v domovech pro seniory a také částečně lidé ve věku nad 80 let z řad široké veřejnosti.

Královéhradecký kraj má přes půl milionu obyvatel, tedy oočkovaných lidí je zatím pouze zlomek.

Jak se projevují současné menší dodávky vakcín na harmonogramu očkování?

Domov důchodců v Tmavém Dole má za sebou první část očkování proti onemocnění covid-19

Vedení kraje zdůrazňuje, že očkování není v žádném případě přerušené, ovšem kvůli výpadkům dodávek vakcín zpomaluje. A to tak, že se tolik neočkují nové osoby. Je to z toho důvodu, že očkovací centra v sedmi nemocnicích napříč krajem potřebují mít dostatek vakcín pro druhé dávky tak, aby u daných lidí nepřišlo očkování úplně nazmar. Proto je teď méně lidí u kterých se s očkováním začíná.

Minulý týden krajský koordinátor očkování Jaroslav Malý pro Český rozhlas uvedl, že dohoda v nemocnicích je taková, že nebude docházet k rušení termínu očkování u lidí, kteří jej už mají stanoven. To se ovšem už stalo, protože jičínská nemocnice zrušila rezervaci pro 360 lidí.

Čtěte také

Podle posledních údajů krajského úřadu by to ale měla být jediná taková situace v našem regionu.

Jak tedy bude podle hejtmanství vypadat očkování v následujících měsících?

Královéhradecký hejtman Martin Červíček z ODS uvedl, že kraj v dalších zhruba 14 dnech nebude schopen uvolnit větší počet nových očkovacích termínů. Ale do konce února předpokládá, že bude mít hejtmanství zhruba 8 tisíc dávek vakcíny pro další osoby čekající na očkování. Veřejnost proto prosí o trpělivost.

Situace by se měla rapidně změnit ve druhém čtvrtletí, v České republice bude více vakcín i od dalších výrobců. A Královéhradecký kraj počítá s tím, že mu připadne minimálně 100 tisíc dávek každý měsíc. I proto by pak měla vzniknout další očkovací centra.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?