Končí kácení stromů na stolové hoře Ostaš. Rozsah těžby prověří Česká inspekce životního prostředí
Na vrcholu stolové hory Ostaš nedaleko Police nad Metují právě dnes končí kácení stromů napadených kůrovcem. V několika posledních týdnech zmizelo zhruba šest hektarů nejvíc postiženého lesa. Rozsah těžby v první zóně přírodní rezervace prošetří pracovníci České inspekce životního prostředí.
Náhorní plošina stolové hory Ostaš. Harvestor právě dokončuje několik týdnů trvající práci. Ještě nedávno tady byl hustý les, teď je zhruba polovina stromů pryč. Stát zůstaly především jedle, borovice, břízy a modříny.
Čtěte také
„Doposud jsme zpracovali přibližně dva tisíce kubíků napadeného dřeva na ploše zhruba šesti hektarů," říká ředitel Benediktinské hospodářské správy Petr Bláha.
Těžba podle něj probíhala v souladu s povolením vydaným ochranáři.
„Bylo ponecháno dvě stě kubíků dřevní hmoty k zetlení dle požadavků ochránců přírody."
Benediktini lesy nedávno získali v restituci, už tehdy byl porost napadený kůrovcem. I proto dostali k tak rozsáhlému kácení výjimku.
Postup prací průběžně kontrolovali zástupci Správy CHKO Broumovsko, potvrzuje to jeden z pracovníků Petr Kuna.
„Poslední kontrola Správy CHKO Broumovsko na Ostaši proběhla 7. července. Konzultovali jsem a kontrolovali dodržování podmínek platných povolení. A dosud bylo vše v pořádku."
Čtěte také
Přesto Česká inspekce životního prostředí momentálně eviduje podnět, týkající se rozsahu prací na stolové hoře.
„Podnět poukazuje na děsivou formu těžby dřeva na Ostaši. To je citace z jeho podání," říká mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.
Podle ní se inspektoři vydají na kontrolu přímo na Ostaš.
„Z kontroly potom bude v souladu s platnou legislativou sepsán protokol. Ovšem další kroky v tuto chvíli nejde předjímat."
Výstup na náhorní plošinu stolové hory omezený není, podle majitele lesa i ochranářů by ale lidé měli být opatrní. A to nejen na samotném vrcholu, ale i při cestě nahoru. Tam vede jediná přístupová cesta, která je po průjezdu těžké techniky poničená. Její oprava začne až na podzim.
Související
-
Kácení stromů na vrcholu Ostaše se kvůli hnízdění sokolů odkládá. Les přitom likviduje kůrovec
Plánované kácení stromů na náhorní plošině stolové hory Ostaš na Náchodsku se zatím odkládá. Důvodem je hnízdění jednoho páru sokola stěhovavého.
-
Pramen Samaritánka z 19. století ve Žďáru nad Metují pod horou Ostaš vás osvěží čerstvou vodou
Pramen Samaritánka z 19. století ve Žďáru nad Metují potřebuje pravidelnou údržbu. Starat se ale o reliéf z pískovce, který stojí vedle zdroje pitné vody, není snadné.
-
Broumovsko je jediná vhodná lokalita k pozorování sokolích mláďat, jak se krmí a zkouší první lety
Zatouláme se na Broumovsko, nádherný kout našeho kraje. A budeme si povídat hlavně o přírodě, protože tam například letos hnízdil rekordní počet sokolů.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.