Na stolové hoře Ostaš začalo kácení stromů napadených kůrovcem
S několikaměsíčním zpožděním začalo kácení lesa na vrcholu stolové hory Ostaš na Náchodsku. Les v první zóně přírodní rezervace je napadený kůrovcem.
Likvidaci kůrovce nejdřív komplikovalo počasí, následně hnízdění vzácných sokolů. Kvůli zpoždění těžby ale lýkožrout napáchal ve stoletém lese větší škody. K zemi tak půjde minimálně polovina stromů na náhorní plošině.
„Je to asi pět minut po dvanácté,“ popisuje kůrovcovou kalamitu na vrcholu stolové hory Ostaš ředitel Benediktinské hospodářské správy Petr Bláha. Benediktini získali lesy vloni v restituci, na úbočí začali s kůrovcem bojovat už v zimě. Na vrcholu mohli práce zahájit až teď. Kůrovec se podle Petra Bláhy mezitím vyrojil a napadl další stojící stromy. Brouci prakticky ulétli ze stromů, ve kterých přezimovali. „Teď je tedy budeme složitě dohledávat po celém lese a čekat až se někde zavrtají, abychom je pak i s tím napdadeným dřevem odvezli pryč,“ dodává Bláha.
Pracuje se od časného rána
Na místě pracuje harvestor. Podle jeho řidiče Martina Šmatlána jdou práce vzhledem k náročnému terénu pomalu. „Neodsejpá to tady, člověk si tu musí každý den projít práci, kterou bude dělat. Ne, že sedne do mašiny a hned jede. Vypadá to, že je to rovina a najednou tam je schod. Tam pak musím dát klest. Stále si děláme cesty,“ přibližuje Martin Šmatlán.
Pozor musí dávat také kvůli turistům. Ostaš je totiž oblíbenou destinací a na vrchol tak míří malé skupiny i velké dětské kolektivy. I proto začíná harvestor pracovat ve čtyři ráno a končí v poledne, později by to prý bylo rizikové. „Nevím, kde se kdo objeví a časem navíc začne sběr borůvek,“ připomíná Martin Šmatlán.
Obavy z toho, aby neohrozil návštěvníky lesa má také Ladislav Šmatlán, řidič vyvážečky, která dřevo sváží z vrcholu dolů. Stejně jako pěší může využít jedinou cestu, po ní se kvůli nerovnostem dá jet pouze krokem. „Když potkám turisty, tak zastavím a nechám je raději projít,“ zdůrazňuje Ladislav Šmatlán.
Majitel lesa uzavření oblasti neřešil. Jednak nechce turisty omezovat, navíc by prý někteří lidé stejně zákaz vstupu ignorovali. Pod horou jsou tak alespoň umístěné varovné cedule. Práce potrvají zhruba dva týdny, každý den navíc přitom zvyšuje riziko, že se kůrovec rozlétne i do okolních lesů.
Související
-
Kácení stromů na vrcholu Ostaše se kvůli hnízdění sokolů odkládá. Les přitom likviduje kůrovec
Plánované kácení stromů na náhorní plošině stolové hory Ostaš na Náchodsku se zatím odkládá. Důvodem je hnízdění jednoho páru sokola stěhovavého.
-
Lesům na stolové hoře Ostaš v Broumovské vrchovině hrozí kvůli kůrovci úplné vykácení
Lesy na stolové hoře Ostaš na Náchodsku ve velkém napadl kůrovec. Oblíbená turistická lokalita nedaleko Adršpašsko-Teplických skal tak možná přijde o většinu svého porostu.
-
Pramen Samaritánka z 19. století ve Žďáru nad Metují pod horou Ostaš vás osvěží čerstvou vodou
Pramen Samaritánka z 19. století ve Žďáru nad Metují potřebuje pravidelnou údržbu. Starat se ale o reliéf z pískovce, který stojí vedle zdroje pitné vody, není snadné.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Letadlo v Jižní Koreji po nárazu do zdi explodovalo. Nejméně 124 ze 181 lidí na palubě zahynulo
-
Třetí rok Ověřovny: desetitisíce nových čtenářů, desítky vyvrácených nesmyslů a vzdělávání seniorů
-
Když se ozvalo lupnutí, vyvedla třeťáky ven. Učitelka z Prahy zachránila děti před padajícím stropem
-
Jmenuji se vosí hnízdo. Rozstřel vánočního cukroví vyhrála pochoutka, kterou jinde neznají