Prostory karantény Safari Parku Dvůr Králové hostí ptáky ze Záchranné stanice ve Velkém Krtíši
Tři druhy leskoptví a straky ostroocasé se původně objevily v Záchranné stanici ve Velkém Krtíši a slovenská strana o jejich záchranu požádala české Ministerstvo životního prostředí. Důvodem žádosti bylo značné množství opeřenců a nedostatek volných kapacit pro jejich umístění.
Mezi těmi, kteří se do projektu zapojili, byl i dvorský zoolog Michal Podhrázský, se kterým hovořila kolegyně Dana Voňková.
Čtěte také
Když se na podzim záchranná stanice ve Velkém Krtíši zcela zaplnila zabavenými ptáky, požádala slovenská strana české ministerstvo životního prostřední o výpomoc. O ptáky,v zoologických zahradách objevujících se jen velmi vzácně, projevili zájem i chovatelé ze dvorského safari parku.
Výsledkem jejich cesty je dovoz padesáti ptáků- tří druhů leskoptví- dlouhoocasích, ocelových a proužkoocasích a skupiny strak ostroocasích. Do slovenských zoologických zahrad putovalo 300-400 jedinců. Podle kroužků se jedná o v přírodě odchycené ptáky.
Podmínkou převozu byly volné kapacity a záruka, že o ptáky bude dobře postaráno. Safari park Dvůr Králové chová tři páry leskoptví a má s jejich odchovem zkušenosti, dalších 17 jedinců dovezl ze Slovenska. Odchov není jednoduchou záležitostí, aby se ptáci rozmnožovali, je nutné chovat je v párech, což je pro některá jiná zařízení z kapacitních důvodů nereálné.
Safari park počítá s tím, že dovezené jedince dostane do dobré kondice, vyléčí případné zdravotní neduhy a nabídne je dalším zoologickým zahradám, které potřebnou kapacitu a zkušenosti mají. Ptáci jsou dnes i několikrát přeléčení antibiotiky, odčerveni, mají určenou DNA.
Mezi těmi, které by mohly navázat na práci dvorských zoologů, se najdou i některé soukromé zoo, které mohou podmínky správného chovu prokazatelně plnit. Zatím se jedná o výpomoci se ZOO Zlín a ZOO Plzeň, které dosahují v rozmnožování ptáků velmi dobrých výsledků. Část ptáků převzal do péče i dvorský safari park. Na chovatele čeká ale ještě jeden důležitý úkol - zjistit pohlaví opeřenců.
Čtěte také
A proč je nutné věnovat těmto druhům tolik péče? Jedná se o ptáky z volné přírody, další odchyty nejsou možné, v lidské péči se vyskytují jen zřídka.
Leskoptev je české rodové jméno ptáků některých rodů z čeledi špačkovitých. Celkem se jedná o 28 druhů v 5 rodech. Stejně jako špačci má špičatý zobák který umožňuje sbírání malých plodů a drobných bezobratlích. Potravu si hledá nejčastěji na zemi.
Vyskytuje se v blízkosti stád divokých zvířat nebo domácích kopytníků a chytá hmyz. Mimo dobu hnízdění žijí tito ptáci ve skupinách.
Dvorské chovatele čeká tedy ještě hodně práce. Pro úspěšný chov potřebují nejen vyléčené jedince, ale také správný počet samců a samiček. Nemít vzácná ptačí mláďata, by opravdu byla škoda!
Související
-
Spolupráce zoologických zahrad při monitoringu a vypouštění kachen poláků malých do volné krajiny
Moderní zoologické zahrady se dnes nepodílejí jen na záchraně ohrožených exotických zvířat, ale i posilují oslabené nebo vymizelé divoké populace některých druhů v přírodě.
-
Adrenalinová ornitologie! Kroužkování mláďat čápů bílých na hnízdech v okolí Dvora Králové nad Labem
Teď se vypravíme za čápy bílými. Aby se ornitologové dozvěděli víc informací o jejich pohybu, musí se za nimi vypravit na hnízda a mláďatům připevnit speciální kroužky.
-
Poprvé v historii se v Safari Parku Dvůr Králové vylíhla dvě mláďata ohrožených supů bělohlavých
V Safari Parku Dvůr Králové se poprvé v historii vylíhla dvě mláďata supů bělohlavých. Jsou dvě a jedno z nich je potomkem samice, která nemá v hejnu trvalého partnera.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ukrajina je s Evropou energeticky propojena. Pokud ji Slovensko odřízne, pomůžou jiní, vysvětluje odborník
-
‚Je to závod.‘ Ukrajina sází na to, že jí volný trh s výrobou zbraní a dronů získá výhodu nad Ruskem
-
Češi letos utráceli víc, ale přemýšleli, míní Prouza. Podle expertky rostou čínské e-shopy i second handy
-
Elektromobilům z koncernu Volkswagen unikla data. Na internetu byly dostupné údaje, kudy a kam jezdí