Ke změně musíme mít důvod. A mozek nemá rád změny. Nové návyky si proto spojte s radostí
Co je to předsevzetí? Je to něco, co si s větším či větším rozmyslem stanovíme jako takovou malou vizi, že budeme dělat jinak. Nejdůležitejší je ochota něco začít dělat jinak, ochota se změnit. Rozhodnutí. A mělo by nás dovést k vysněnému cíli - zkvalitnění našeho života.
Do radioporadny jsme pozvali Mgr. Zdenku Hanyšovou Celou, průvodkyni osobním rozvojem. Je podle ní nový rok vhodnou příležitostí pro životní změnu? Jak se na novoroční předsevzetí dívají odborníci?
Postoj k předsevzetí je vlastně postoj jako k jakékoliv změně. Postoj sám k sobě. Postoj souvisí s charakterem a vnitřními hodnotami.
Proč se to často nedaří?
Třeba to děláme více kvůli druhým, než kvůli sobě, nevychází z nás. Máme na sebe velké nároky. Nemáme čas, přesněji nemáme uspořádaný čas a rozmyšlený prostor pro činnosti související se změnou. Stáhne nás zpět náš stereotyp v chování a jednání, zaběhané cestičky, zvyklosti, rituály.
Měříme se s ostatními, porovnáváme se. Neustále se hodnotíme. Nejsme dost dobří.
Vypěstujte si nové návyky a spojte je s radostí
Chceme-li více času na cokoliv, je důležité si prohlédnout náš zaběhaný den. Kdy vstáváme, co děláme hned potom, jak si organizujeme svůj čas, na kolik jsou efektivní činnosti, které děláme.
Čtěte také
Zda máme kousek pro sebe, v kolik chodíme spát a co děláme před spaním. Co nám na tom vyhovuje a co bychom mohli změnit.
Například když chceme začít s něčím novým, třeba se učit cizí jazyk, je dobré si vybrat vhodnou denní dobu a změnit zaběhané rituály.
Stejně, jako když chceme více času trávit s partnerem, najít čas pro povídání, pro společnou snídani nebo večeři, souvisí to s úpravou rituálů celé rodiny. Seznamte se svým nápadem celou rodinu, ale na nic netlačte a nic neznásilňujte. To, aby s vámi i váš partner rád trávil společný čas, závisí také na něm. Asi by neměl očekávat, že na něho při té příležitosti nahrnete všechny starosti svého světa.
Mozek nemá rád změny. Pořád nám „vyhazuje chybu“
Ke změně musíme mít důvod. Dost často je to nějaká nespokojenost. Nespokojenost ze strany okolí, nebo naše vlastní nespokojenost se sebou samým. Buď nás někdo přesvědčuje, abychom se změnili, nebo se toužíme změnit sami. Co myslíte, co bude lépe fungovat?
Nezbytná je naše ochota začít dělat věci jinak, potažmo ochota se změnit. Pokud chceme něco změnit, aby to s námi bylo v souladu, měli bychom najít správnou emoci to skutečně z hloubi duše chtít.
Co poradit?
Udělejte si malou analýzu sama sebe. Prozkoumejte se. Sebemotivace, sebe-vědomí, co o sobě vím, co mi nová věc přináší v souvislosti s mými zvyklostmi, návyky a schopnostmi a vlastnostmi celé rodiny.
Čtěte také
Měli bychom prověřit, k čemu nás má změna dovést, co je motivem. Zda je to vliv či dokonce tlak okolí, rodiny, partnera, manžela, dětí, zaměstnavatele. Jaká máme očekávání spojená s předsevzetím, se změnou? Řekněte si pravdu.
Všichni většinou víme, co nám dělá dobře a co už ne. A co z toho, co mi nedělá dobře, chci a mohu změnit. Jak to mohu udělat a aby mě z počátku změna tolik nebolela.
Je to vlastně prověrka sebevědomí. A prověří naše odhodlání. Když chci víc sportovat, relaxovat, odpočívat, ale na svém způsobu života nechci nic změnit, co myslíte, jak to dopadne?
Mnohé zabrzdí perfekcionismus
Obvyklá chyba je, že si vymodelujeme naše představy až příliš dokonale a nezvládneme je.
Změny také nabourávají naše hodnocení a srovnávání s ostatními - nejsem tak dobrý jako ten či onen. Nejsme v tom novém hned mistři. A když se nám nedaří, nahlodává to naše ego. A dalšímu srovnávání nechceme být vystavováni.
Stačí maličkost
Stačí začít maličkostmi. Prověřit si svůj den, jsou to minuty od kterých můžeme začít. Třeba si před spaním přečteme knihu nebo napíšeme větu o tom, jaký pocit v nás zanechal uplynulý den.
Stačí špetka trpělivosti a sebedisciplíny. A namalujte si před sebou konečný obraz. Odměnou může být radost, že se něco nového naučím o sobě či ve vztahu k druhým.
Celou radioporadnu s Mgr. Zdenkou Hanyšovou Celou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Rozvod rodičů či změna školního kolektivu. Jak pomoci dětem...
Radioporadna - Mgr. Miroslav Bubeník a Dětské krizové centrum Nomia Hradec Králové. Jak pomoci dětem zvládat náročné životní situace? Rozvod rodičů, změna školního ...
-
Jak zvládnout děti s ADHD? Potřebují poznat řád, pravidla a hranice. Ve škole i v rodině
Psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny v Hradci Králové PhDr. Kristýna Červená v radioporadně na téma: Jak zvládnout výchovu dítěte s ADHD? Co pomůže?
-
Senioři se učí angličtinu spolu s dětmi. O takové lekce je v Hradci Králové ohromný zájem
Několik desítek seniorů se před několika týdny začalo v Hradci Králové učit anglicky. Lekce jsou přitom hodně netradiční. Kromě lektorky totiž penzistům pomáhají i školáci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.