Když se někdo věnuje turistice přes 50 let, nepočítá už kilometry v nohách, usmívá se Petr Lžičař

25. duben 2024

Turistický vedoucí a organizátor dálkových pochodů Petr Lžičař ze Sopotnice pamatuje celou historii známého potštejnského Pochodu přes tři hrady. Na malou procházku kolem řeky Orlice se s člověkem, v jehož hrudi neúnavně bije turistické srdce, vydala redaktorka Jiřina Šmídová.

Také vás jaro láká do přírody? Jen zavane teplejší vzduch, už vybalujete turistickou výbavu a vyrážíte na pochod nebo pořádnou vycházku?

Potom tedy bude dnešní Návštěva tak trochu i o vás. Pozvání jsem totiž přijala do okolí malebného Potštejna v podhůří Orlických hor na Rychnovsku, kde žije Petr Lžičař.

Čtěte také

A tady také už přes 50 let organizuje slavný dálkový Pochod přes tři hrady. O historii této už tradiční a legendární turistické akce připravuje také knihu.

Dva ze „Tří hradů, tedy Litice a Potštejn, byly od konce 15. do poloviny 16. století v držení jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů - Pánů z Pernštejna. Litice dosáhly své podoby již před příchodem Pernštejnů, ale pro Potštejn znamenalo toto období důležitou etapu ve stavebním vývoji.

Čtěte také

Poslední ze „Tří hradů Žampach měli Páni z Pernštejna po nějakou dobu v zástavě a i čtvrtý hrad Lanšperk, přes který vedou některé trasy slavného pochodu, drželi v 16. století Pernštejnové.

Při svém putování do těchto zajímavých míst tak vzpomeňte na významný rod Pernštejnů, který výrazně přispěl ke zvelebení zdejší krajiny. A vyrazit můžete s pernštejnským rodovým heslem „Kdo vytrvá, zvítězí“.

Turistika (ilustrační)

Celou Návštěvu u Petra Lžičaře si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jiřina Šmídová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.