Kdo maže, ten jede. Příprava kola na jarní vyjížďky je základem pro šťastný návrat domů

2. duben 2019

Odborník Jan Vejběra v naší radioporadně na téma: jarní servis jízdního kola. Na co byste neměli rozhodně zapomenout? Jaro už je zkrátka tady a všichni milovníci cyklistiky už by měli mít připraveno kolo pro novou cyklistickou sezónu.

Bicykl by měl být samozřejmě co nejčistší. O to víc to platí v případě, že jste jej po celou zimu nepoužívali. Prach a další nečistoty totiž mohou vykonat své. Ohroženy jsou přitom zejména pohyblivé části kola, tzn. řetěz, ráfky nebo přehazovačka.

Pamatujte, kdo maže, ten jede

Při přípravě kola na jaro nestačí pouze odstranit nečistoty, ale musíte jej také pořádně promazat. Po očištění tedy sáhněte po speciálních mazivech na bicykly a použijte je na pohyblivé části.

Především byste se měli zaměřit na řetěz, který je vhodné mazat z vnitřní strany a při otáčení pedály. Některé díly (např. bowdeny či náboje) je však před namazáním nutné rozebrat, a tuto práci by měl spíš vykonat odborník v servisu.

Zkontrolujte brzdy

Radioporadna: Jan Vejběra poradí s přípravou bicyklů na jarní turistickou sezónu

Cestování, ilustrační foto

Radioporadna - Jan Vejběra - Cyklo Pokr Hradec Králové - údržba jízdních kol aneb příprava bicyklů na jarní sezónu - Jaké kolo a další vybavení si zakoupit? - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.

Budou-li ostatní části bicyklu v naprostém pořádku, ale nebude to platit pro brzdy, je zle. Není třeba zdůrazňovat, že se jedná o jednu z nejdůležitějších částí, neboť dysfunkčnost může vést ke ztrátě vlády na kolem. Kontrola jejich činnosti je proto zcela nezbytná, a to nejen před začátkem jara.

Jak ale poznat, že brzdy fungují? Ač existuje několik typů brzd, ukazatel funkčnosti je vždy stejný. Stačí se projet pomalu kolem domu a vyzkoušet je. Pokud vám bude připadat, že drhnou a kolo zastaví až při použití větší síly, zpozorněte.

Zaměřte se na kola

Základem jízdního kola jsou jeho dvě kola. Při kontrole nejprve otočte bicykl vzhůru „nohama”. Následně se přesvědčte o tom, zda nejsou pláště příliš opotřebené, mají dostatečný vzorek a nejsou nijak výrazně poškozené. Pokud ano, raději je vyměňte za nové.

Bicykl aneb pohoda na kole

Budete-li už mít bicykl koly vzhůru, roztočte pedály a pozorujte, točí-li se rovně bez kývání. Jestli tomu tak není, musíte je vycentrovat, a to dotáhnutím výpletů a docentrováním ráfků. Zároveň je nutné zkontrolovat nahuštění pneumatik.

Zkontrolujte řetěz a přehazovačku

O namazání řetězu již byla řeč. Tato část bicyklu by však měla být nejen promazaná, ale také zcela v pořádku.

Jan Vejběra ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Roztočte tedy pedály a hlídejte, zda není řetěz příliš vytahaný a pohybuje se plynule. Nasnadě je také kontrola přehazovačky, která při přechodu mezi jednotlivými rychlostmi musí pracovat lehce a plynule.

Nezapomínejte ani na další části bicyklu

Příprava kola na jaro by měla zahrnovat také další podstatné kroky. Tak například je nutné zkontrolovat jeho kostru, jestli není na některých místech příliš poškozená. Enormně důležitá je i kontrola všech šroubů, které byste měli v případě potřeby dotáhnout. To ostatně pak platí i o pedálech, jež se dotahují za pomoci optimálně velkého klíče. Dále je nutné seřídit řidítka a zapomínat byste neměli ani na světla.

Být vidět je totiž ve večerních hodinách či za zhoršeného počasí naprosto zásadní.

Nezdráhejte se navštívit servis

Jak vidno, příprava kola na jarní měsíce není jednoduchá a zabere nějaký čas. Přesto byste ji měli provést stůj co stůj. Předejdete tak mnohým rizikům.

Vidět a být viděn platí i pro cyklisty

02445263.jpeg

Víte, že v normálním oblečení vás, ať už jako chodce nebo cyklistu, řidič ve tmě vidí jen na 18 metrů?

Pokud budete mít o jakékoli části vašeho bicyklu pochyby a na jejich uvedení do stoprocentního stavu si netroufnete, rozhodně navštivte odborníky v servisu, kteří navíc na první pohled uvidí vady, jež laik ani nezaznamená.

V každém případě nezapomeňte, že byste měli kolo kontrolovat pravidelně, tedy nejen po období „zimního spánku”.

A na závěr ještě poradíme, že kontrola by měla týkat rovněž doplňků, a to především helmy!

Celou radioporadnu s Janem Vejběrou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související