Jiří Martinec je 23 let náčelníkem lanové dráhy na Sněžku: „Hlavní naše zásada zní - týmová práce“

9. duben 2020 07:45

Co obnáší práce náčelníka lanovky na naši nejvyšší horu? Co ho nejvíc zaměstnává? A jaký byl jeho první den v práci? Jiří Martinec pracuje s týmem lidí, který je podle něj dobře sehraný a může se na něj spolehnout. Martinec ještě bude na lanovce dál působit, ale už ne jako náčelník, protože odchází na zasloužilý odpočinek. 

V Peci pod Sněžkou pořád bude trávit hodně času, protože právě zaškoluje svého nástupce.

Čtěte také

Dvacet tři strávených na lanové dráze v Peci pod Sněžkou. Vzpomíná člověk ještě na první den, kdy sem přišel?

„Určitě. Nevím, jestli si to umíte představit, ale do 30. června do 18:00 hodin lanovku provozovaly České dráhy. A my jsme ji začali provozovat vlastně 12 hodin na to jako soukromá společnost. První dny byly velice hektické, za tu první noc jsme sem museli instalovat veškerý odbavovací systém. A ráno už jsme jeli."

Na lanovce to je jedna velká rodina. Ať to jsou mechanici nebo různí pomocníci. Všichni se navzájem dobře znají. Jaká tady vládne atmosféra?

Jiří Martinec je 23 let náčelníkem lanové dráhy na Sněžku

„Hlavní zásadou práce na lanovce je týmová práce. Řeknu, že opravdu těch 20 lidí tady táhne za jeden provaz. Když je potřeba, tak přijdou. Když je to nutné, tak zaskočí za kolegu a tak dále. Většinou se dohodneme úplně bez problémů. Opravdu jsem rád, že pracuji s tímto týmem lidí."

Co přesně obnáší práce náčelníka lanové dráhy? Musí být neustále v pohotovosti a vše sledovat?

Čtěte také

„My jsme tady ve vedení lanovky byli tři. A teď jsme prakticky dva. Tedy ve dvou děláme vše. Samozřejmě v menším, ale přesto děláme úplně všechno. Donedávna jsme ještě dělali i kompletní účetnictví a mzdovou agendu. Je to zkrátka docela pestrá paleta činností. Takže se nenudíme."

Na vrchol Sněžky vyjedou lanovkou ročně statisíce lidí. Jak to člověk vnímá, když potkává různé cizince a třeba i známé osobnosti?

„Občas mne překvapí, když se tu objeví například Japonci. Nebo přijeli Číňané. Jinak jsou to většinou turisté z evropských států. Doba od června do září, zejména období letních prázdnin, to je pro nás asi největší stres v celém roce. Aby se něco nestalo, aby se nějaké zařízení nepoškodilo. Protože, když vidíte, jak před lanovkou stojí někdy stovky lidí, tak by to prostě byla škoda, kdybychom jim zkazili výlet," dodává Jiří Martinec.

lanovka na  Sněžku (ilustrační foto)

A doplňuje, že lanovku hned tak neopustí. Teď je jeho velkým úkolem zaškolit nového náčelníka.

Spustit audio

Související