Jičínští policisté apelují na turisty, aby si v kempech hlídali věci a zbytečně nenahrávali zlodějům

11. srpen 2020 10:24

Jičínská policie o letních prázdninách častěji vyjíždí do rekreačních areálů a kempů. Počet krádeží ze stanů a chatek je zatím od začátku léta nižší než loni. Podle policistů si lidé své věci víc hlídají. Přesto při kontrolách naráží na neuzamčená kola, otevřená okna v chatkách nebo nezapnuté stany. 

Čtěte také

„Haló, dobrý den. Je někdo ve stanu? Tady je policie. Provádíme kontrolu zabezpečení kempu a jak si kdo zabezpečuje svůj vlastní majetek."
Policista Luboš Zavadil nahlíží do stanu.
„Jak máte zajištěný stan, když opouštíte kemp."
„Když jsme v kempu, tak ho v podstatě nijak zabezpečený nemáme. A když odjíždíme z kempu, tak dáme visací zámek na zipy. To je asi tak jediné, co pro ochranu stanu můžete udělat."

Policejní hlídka se přesunuje ke stanu, u kterého jsou nezamčená kola.

Jičínská policie o letních prázdninách častěji vyjíždí do rekreačních areálů a kempů

Mluvčí jičínské policie Aleš Brendl se snaží majitele upozornit na to, aby měli všechny své věci uklizené nebo zajištěné.

Čtěte také

„My necháváme bez dohledu jen věci, u kterých by nás zase až tolik nevadilo, kdyby nám je někdo odcizil. Ale jinak si všechno bereme s sebou. Máme zámek na zip u stanu," vysvětluje Martina z Brna, která přijela do kempu u Nové Paky s manželem a dětmi.

Stanovat jezdí prý často a snaží se nebrat si sebou žádné drahé a cenné věci.
„Mobil a maximálně tablet. Ani počítač si nebereme. Hotovost máme minimální, dnes už můžete téměř všude platit bankovní kartou."

Léto se blíží a také v kempu na Pecce vrcholí přípravy na hlavní sezónu

Jičínští policisté zatím od začátku letní sezóny řešili pouze jednu větší krádež v kempu.

Čtěte také

„Neznámý pachatel vykradl šest chat najednou. Kdy poškozených bylo celkem 28 osob. Odcizil peněženky, ale nepohrdl ani elektronikou a mobilními telefony. Dá se ovšem říci, že počet případů je v tomto roce daleko nižší než loni," říká policejní mluvčí Aleš Brendl.

A zároveň dodává, že někteří turisté zlodějům sami nahrávají.
„Takový nejčastější nešvar spočívá v tom, že lidé zanechávají opuštěná kola a další věci v době, kdy například jdou na umývárnu. A neuvědomují si, že to je právě příležitost pro zloděje, který jim tyto věci odcizí."

Policisté také doporučují lidem, aby využívali trezorů a úschoven, pokud tedy tuto službu v kempu jejich provozovatelé nabízí.

Spustit audio

Související