Ježky, o které v zimě pečují děti v projektu Bodlinka, kontrolují lektoři ekologické výchovy KRNAP

25. únor 2024 08:23

Lektoři ekologické výchovy Krkonošského národního parku se vydávají do mateřských a základních škol na Trutnovsku a Jilemnicku. Důvodem jejich návštěv jsou kontroly ježků, které dětem před několika týdny svěřili do péče. Do projektu zvaného Bodlinka se letos zapojilo celkem devět školních zařízení. 

Čtěte také

Ředitelka jilemnické základní školy Eva Krejčová vyndává malého ježka. „Ahoj Karličko! Ježek má své jméno. Máme zde výuku organizovanou v trojročí, takže každé trojročí dalo svůj návrh a potom děti hlasovaly v takzvaném parlamentu. Vyhrála to Karlička.“

Vedle mne už je připravený lektor ekologické výchovy Správy Krkonošského národního parku Daniel Bílek. „Dnes jsem přijel po měsíci zkontrolovat ježkův zdravotní stav a hlavně jej také preventivně odčervit. Bere injekční stříkačku s patřičným přípravkem. „Dáme mu jednu malou dávku.

Čtěte také

Ježek krásně drží. Proč je tohle očkování nutné? „Stále jsou v ježkově těle a ve střevech nějaké organismy, které nějakým způsobem utlumujeme, aby během zimy nedošlo k jejich přemnožení, vysvětluje Daniel Bílek.

Skupinka dětí přišla teď za námi a Jonáš si oblékl rukavice a snaží se ježka jemně vzít. Spolužák Michal už má připravenu váhu. „689 gramů. Ráno vážil ještě přes 700 gramů, takže maličko ztratil na váze.

„Někteří ježci jsou hodně aktivní a žerou, potom to zase ale vyběhají. Tento je asi méně aktivní a ani moc potravu nepřijímá, říká Daniel Bílek.

Do projektu zvaného Bodlinka se letos zapojilo celkem devět školních zařízení

Co mu děti dobrého připravily? „Piškoty, někdy granule pro psy a také červíky. Vzhledem k tomu, že se ježkovi nedaří tolik přibírat na váze, Daniel Bílek dnes pro něj přivezl speciální potravu. „Je to přímo ježčí žrádlo, takové ježčí granule.

Čtěte také

Děti mi zrovna ukazují rozpis služeb, kdy se kdo o ježka stará. „Dnes ho mají na starosti Jony Kavale a Vašek. A zítra bud mít službu já s Vítkem.

Jaká je hlavní myšlenka projektu Bodlinka aneb ježci do škol? „Prvním úkolem dětí je, aby svěřený ježek přežil do jara. Myslím si, že děti získají takový dobrý pocit zodpovědnosti, protože vědí, že tu povinnost mají a musí se o tuhle živou bytost postarat. Nikdy jiný to za ně neudělá.

Děti budou v Jilemnici o ježka pečovat až do jara. Až nastane příznivé počasí, potom jej společně vypustí zpět do přírody.

Spustit audio

Související