Jediný model sanitky může u malého kluka rozhodnout o jeho profesní kariéře i celoživotním koníčku

9. srpen 2020 10:32
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pyšný sběratel Anatolij Truhlář

V práci dennodenně zachraňuje lidské životy, ve volnu pak sbírá modely sanitek. Předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář jich už nashromáždil přes 1 600 a jeho sbírka nemá v Česku obdoby. Většina modelů je teď k vidění na výstavě v Muzeu východních Čech v Hradci Králové pojmenované Záchrankou kolem světa. 

Reportér Ondřej Vaňura zjistil, že na výstavě nechybí unikátní kousky ani autíčka se silným příběhem.

Čtěte také

Doktor Anatolij Truhlář ukazuje první kousky ze své sbírky, které získal v roce 1987.
„Byly to tehdy dvě první sanitky z Ruska, které jsou tady také v jedné části expozice. Ruská Latvija a Volha. Tenkrát mi bylo 12 let a začal jsem se pohybovat v prostředí skutečné záchranky. Díky mému dědovi, který tam měl známého řidiče sanitky. Tak si myslím, že v té době se to celé rozhodlo."

V roce 2020 je Anatolij Truhlář nejen vedoucím lékařem letecké záchranky v Hradci Králové ale i předsedou České resuscitační rady.

Podílí se na celé řadě inovací, naposled například na projektu, kdy hradečtí záchranáři jako první ve střední Evropě vozí na palubě vrtulníku plnohodnotnou krev připravenou k podání těžce raněným přímo v terénu.

Anatolij Truhlář posbíral přes tisíc kusů dopravních prostředků záchranné služby

No a sbírka modelů se mu také za víc než tři desetiletí trochu rozrostla.
„Jsou tu sanitky, jako vozidla. Potom tady máme celou řadu sanitních letadel, jsou tu záchranářské vrtulníky. Přesně jsme to nepočítali, ale odhaduji, vzhledem k tomu, kolik jich ještě zůstalo u nás doma, tak je to necelých asi 1 500 kusů."

V tomto výstavním sále hradeckého muzea jsou modely zrcadlící techniku záchranářů ze 40 zemí. Návštěvníky jsme tu potkali třeba ze Vsetína nebo z Mladé Boleslavy.

Čtěte také

Z té dorazil Stanislav Syrový, který na výstavu nezavítal náhodou.
„Já jsem takříkajíc od konkurence. Pracuji jako řidič středočeské záchranky. No a pohled je to tedy nádherný. Přiznám se, že těch autíček mám několik také, ovšem mám problém se skladováním. Tak by mne zajímalo, jak to skladuje tady kolega."

Za některými kousky jsou i dlouhé týdny hledání i na internetových aukcích.

Lékař Anatolij Truhlář se sbíráním určitě nekončí, i když přiznává, že se skladováním to někdy není jednoduché.
„Skladujeme to na různých místech. A přišlo mi, že je velká škoda, že většina modelů je uložena v krabicích a nikdo je nevidí. Tak nám přišla jako dobrá myšlenka zpřístupnit tu krásu veřejnosti. A abych i já jednou viděl, kolik toho vlastně je, což mne trošku překvapilo."

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí v secesní muzejní budově, postavené v letech 1909 až 1913 architektem Janem Kotěrou. V roce 1995 bylo muzeum prohlášeno národní kulturní památkou. Součástí muzea je také Muzeum války 1866 na Chlumu.

Výstava Záchrankou kolem světa je tady v Muzeu východních Čech v Hradci Králové k vidění až do listopadu.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související