Jedinou kytkou, kterou si můžete klidně natrhat v Krkonošském národním parku, je nebezpečná Lupina
Ve východních Krkonoších - v oblasti Velké a Malé Úpy a Pece pod Sněžkou - likvidují pracovní skupiny Správy Krkonošského národního parku nebezpečně rozšířenou invazivní rostlinu Vlčí bob s alternativním názvem Lupina (Lupinus) pocházející ze Severní Ameriky. A pomoci mohou i sami návštěvníci hor!
Čtěte také
Když je něco vlčí, pokud jde o rostlinu nebo květinu, tak je to vždy něco divokého. A Lupina čili Vlčí bob, je nejen divoká, ale i nebezpečná. Čím?
„Představuje riziko pro naši přírodu, protože se jedná o nepůvodní, invazní rostlinu, která snadno zaplevelí přilehlé lokality. Najdeme ji spíše na loukách a prosvětlených okrajích cest, ale i v lese,“ vysvětluje Marcela Nosková, studentka České zemědělské univerzity v Praze.
Rostlina svými kořeny váže v zemině dusík, takže připravuje také půdu kopřivám, lebedám a šťovíku. Všemu, co na horských loukách nemůžeme potřebovat.
Čtěte také
„Právě díky symbióze s hlízkovými bakteriemi Lupina mění půdní poměry a může tak ovlivňovat celé ekosystémy a rostlinná společenstva. Kvůli ní mizí původní druhy a dostávají se sem jiné, které právě preferují stanoviště s vyšším obsahem dusíku,“ říká Marcela Nosková.
Ta má téma Lupina jako svoji studentskou vysokoškolskou absolventskou diplomovou práci. „V mé práci se bude jednat už o konkrétní metody likvidace invazní Lupiny v naší přírodě. Boj s invazními rostlinami, to je běh na delší trať, takže se s nimi tady jistě několik let ještě potýkat budeme.“
Jak tedy likvidovat Lupinu?
Jde opravdu o plošné rozšíření této nebezpečné rostliny a jsme přitom v národním přírodním parku. „Chemii se zatím vyhýbáme, Lupinu většinou kosíme v době květenství, ještě před vytvořením semen. Protože sečí v době zralých semen bychom jí naopak mohli pomoci k dalšímu rozšiřování.“
Čtěte také
Jde o vysokou, vzpřímenou bylinu s hrozny, většinou fialových květů. Vypadá nádherně i v tomto velkém porostu. Takže společně doporučujeme, tuhle kytku si natrhejte. I v Krkonošském národním parku.
„Určitě. Návštěvníkům Krkonošského národního parku bych vzkázala, v případě, že nebudou zacházet příliš hluboko do louky, krkonošské flóře tím pomůžeme a doma nám Lupina ozdobí stůl,“ dodává Marcela Nosková, studentka České zemědělské univerzity v Praze.
Související
-
Hydrolyzát z vlčího bobu zvyšuje hodnotu bílkovin v potravině...
Dva vědci z Univerzity Hradec Králové představili nový potravinový doplněk. Ve výzkumu se jim podařilo vyvinout speciální technologii na výrobu takzvaného hydrolyzá...
-
Turisté stále staví v Krkonoších tzv. kamenné mohyly. Podle ochranářů tím ale ničí vzácnou přírodu
Strážci KRNAP v létě stále rozebírají tzv. kamenné mohyly. Jde o komíny poskládané z kamenů, které turisté staví na vyhlídkách, u odpočívadel nebo přímo v řekách.
-
Boj o Krkonoše! Přírodovědec Jan Štursa ve své knize nejen vzpomíná, ale klade také důležité otázky
Vezmeme vás do našich nejvyšších hor a představíme vám krásnou knihu Boj o Krkonoše, kterou si ke svému významnému životnímu jubileu nadělil geobotanik Jan Štursa.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dlouho jsem neviděla Putina v tak dobré náladě. Je nadšen z rozporů Ukrajiny a USA, říká Procházková
-
V obchodě v Hradci Králové zaútočil muž nožem, dvě pobodané zemřely. Policie 16letého útočníka zadržela
-
Trump obrací svůj postoj k Ukrajině. Z jeho přístupu je znepokojena i část Republikánské strany
-
Čtyři scénáře konce ruské války proti Ukrajině. Bez silných záruk se z ní musí stát ‚Izrael na steroidech‘