Jakou barvu bude mít po opravě Santiniho kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou?

16. březen 2021 08:52

Kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou bude mít stejnou barvu fasády jako sousední zámek. O konečné podobě se dlouze jednalo, průzkum fasády při obnově kostela totiž ukázal na několik různých odstínů, které kostel zdobily v jeho dlouhé historii. 

Stojíme před kostelem, který se z poloviny ztrácí za bílými plachtami a lešením. Jsme tu s kastelánkou rychnovského zámku Zdeňkou Dokoupilovou.

Čtěte také

Teď už je jasné, jak bude kostel po opravě vypadat.
„Ano, máme za sebou takové období hledání toho, jaký bude mít kostel vlastně venkovní kabát."

Jdeme si povídat o vnější fasádě a její barevnosti. Vstupujeme do maličkého prostoru.
„Už víme, jakou bude mít kostel fasádu. Začnu-li od začátku, tak bohužel jsme nenašli nikde barevný vzhled kostela, jaký byl od Santiniho, když stavbu dodělal.

„Protože výchozí bod, rychnovský zámek, je opravený, jsou tam přiznané kamenné prvky a barevnost je taková, jaké je, tak se domníváme, že na podporu myšlenky, prezentovat areál jako celek, jsme přistoupili na to, že i na kostele budou obnaženy kamenné prvky a stavba bude bílá, jemně lomená do zlatavého okru. Dá se říct, že když se podíváte na zámek, tak v tom duchu, ne úplně přesně, tak bude vypadat i kostel."

Jakou barvu bude mít po opravě Santiniho kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou?

Zatím je tedy průčelí kostela ještě pod lešením.
„Čelní průčelí je pod lešením a ještě z druhé strany od Chaloupek je to celé pod lešením. Tam stále probíhají práce, jen to není tak na očích. Ale na druhé straně už se nám otevřela strana, kde je zachovalý vnitřní dvůr bývalé piaristické koleje. A vidět už je i červená střecha, protože dáváme novou krytinu."

Čtěte také

Co vše se tady ještě musí udělat?
„Musí se ještě udělat kamenické prvky, vyměnit okna, která mají drátěné sklo a vrátí se zpátky opět klasická šestiboká vitrážová tabulka. Až se shodí lešení, tak se na ambitové chodbě udělá střecha. A protože musíme udělat odvodňovací systém a snížit terén, tak tady budou probíhat ještě terénní úpravy."

Rekonstrukční práce na kostele Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou by měly být hotové do roku 2022. Jeho podoba ale bude odkrývána postupně.

Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Silueta výrazným způsobem utváří panorama Rychnova nad Kněžnou.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související