Evropská unie zpřísnila podmínky pro dovoz medu a včelařských výrobků. Ovlivní to práci včelařů?
Kontrola medu dováženého do České republiky ze zemí mimo Evropskou unii bude přísnější. Evropská komise musí nově schvalovat zařízení, odkud med pochází, a výrobce čeká navíc povinná registrace v evropském počítačovém systému. Do Evropy se přitom vloni dostalo přes 160 tisíc tun medu ze zemí mimo Evropskou Unii, nejvíce z Ukrajiny a z Číny.
Čtěte také
Informace zjišťoval reportér Tomáš Lörincz. Proč Evropská unie zpřísňuje prověřování dováženého medu?
Snaží se víc chránit spotřebitele. Podle Státní veterinární správy odběry vzorků totiž odhalily, že významné procento dováženého medu je falšované. Nevyhověla asi polovina vzorků, většinou z Číny nebo Turecka.
Co kontrola zjistila?
Že nejde o čistý med. Podle předsedy hradeckých včelařů Radima Kupky to obvykle znamená, že jsou v medu například různé příměsi sirupů. Člověk se samozřejmě takovým medem neotráví, ale ztrácí se spousta látek, které jsou v medu zdraví prospěšné.
Čtěte také
Jak může zákazník poznat, že si koupil opravdový čistý med a nikoliv med s příměsí?
Ke zjištění přesného složení medu je potřeba poslat vzorek do laboratoře, to ale nějaký čas trvá a není to úplně levná záležitost. A spotřebitelé to asi dělat nebudou.
Existuje ale jednoduchý laický test, popisuje Radim Kupka. „Když si vezmete vysokou sklenici se studenou vodou a nalijete tam ten tekutý med, který chcete prozkoumat, tak v okamžiku, kdy se med dotkne vody a padá dolů, měl by se skládat jako pryskyřice. V okamžiku, kdy se dotkne vody a rozjede se do všech stran, tak tady už je vidět, že tam jsou nějaké přísady, zřejmě sirup, a že to není v pořádku. Protože tohle normální med neudělá."Čtěte také
Pokud je med čerstvý, neměl by být zdravotně závadný ani s příměsí, ale jak už jsme říkali - zdravotní přínos se prakticky vytrácí a sladíme vlastně jen násobně dražším cukrem.
Co na zákaz dovozu takového medu říkají čeští včelaři?
V první řadě to, že i přes tohle zpřísnění dovozu by mělo být medu dostatek. Podle předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmily Machové dokáží čeští včelaři i přes tyto přísnější podmínky poptávku tuzemských zákazníků pokrýt. Radim Kupka, předseda hradeckých včelařů, k tomu doplňuje, že zákaz pomůže především spotřebitelům, kteří budou mít jistotu, že kupují kvalitní med.
Včelaři v zemích Evropské unie jsou totiž pod dohledem průběžně a jejich výrobky musí splňovat určité standardy. Do budoucna by tedy nemělo hrozit, že když koupíte sklenici s nápisem MED, donesete si domů něco úplně jiného.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dnešní konzervativní levice převzala řadu témat pravice z 90. let. I proto jsem levičák, říká Bobošíková
-
Kauza Dozimetr: soud potvrdil Dovhomiljovi dohodu o vině a trestu, dostal pokutu dva miliony korun
-
Procházková: Amerika nechce mír jen tak. Jednání o Ukrajině se změnila na kšeft
-
Jsem na tým strašně hrdý, říkal dojatý trenér Pokorný po zisku titulu. Oslavy v Brně se táhly dlouho do noci