Jak se stěhují kaloni? Bratranci netopýrů dostávají na cestu hodně dužnaté ovoce s dostatkem šťávy
Zkraje roku opustilo dvorský safari park několik zvířat. Stalo se tak na základě výměnných programů mezi zoologickými zahradami a příprava na „stěhování" patří k běžné praxi ošetřovatelů. My laici si lehce si domyslíme, že například k odchytu fenků a psů hyenových je potřeba rychlost a mrštnost, ale víme, jak se do Polska stěhují kaloni?
Při letu nejsou kaloni žádní lenoši, navíc hodně času prožijí zavěšeni hlavami dolů - tak jak si máme představit třeba schránku na jejich přepravu? To se dozvíte od zooložky Gabriely Linhart, za kterou se do Safari Parku Dvůr Králové vypravila redaktorka Dana Voňková.
Čtěte také
Kaloňi, bratranci netopýrů, dostávají na delší cestu hodně dužnaté ovoce, ve kterém je dostatek šťávy, aby nepotřebovali vodu. Pokud putují na kratší vzdálenost, nakrmí se před cestou.
Stavbou těla se kaloň podobá netopýru. Délka těla dosahuje zhruba 19 cm, rozpětí křídel je až 80 cm. Váha se pohybuje něco mezi 250 a 350 gramy.
Kaloň plavý dostal své druhové jméno od hedvábně nažloutlé barvy svého těla. Křídla jsou černá a chlupy na zádech jsou bledé a žlutohnědé. Samci jsou obvykle jasně oranžoví a samice nažloutlé. Kaloni mají velké tváře, oči a uši. Samci jsou mírně větší než samice. Vyskytují se v jihozápadní části Arabského poloostrova a v Africe na jih od Sahary.
Kaloň plavý je vysoce společenský druh. Žije obvykle ve skupinách čítajících nad 100 000 jedinců a občas jejich početnost může dosáhnout téměř jednoho milionu. Kaloni v noci opouští hřad v menších skupinách a pátrají po jídle. K tomu nevyužívají echolokaci, ale čich a zrak. Na jejich jídelníčku mají ovoce, nektar, listy, květy, výhonky a kůru.
IUCN hodnotí tento druh jako téměř ohrožený
Čtěte také
Protože jsou v některých kulturách konzumováni, mohou se z nich na lidi přenášet virová onemocnění jako například SARS.
Kaloň létá za potravou daleko od své kolonie-je k tomu dobře vybaven křídly s rozpětím až 80 centimetrů. Uvádí se, že umí létat rychlostí okolo 35 až 40 km/h.
Ve volné přírodě je kaloň užitečný tím, že za letu vyměšuje natrávenou a zpracovanou potravu. Díky letům do větších dálek šíří trusem semena ovocných stromů na velkých plochách.
Související
-
Od netopýrů jsme odkoukali echolokaci. A co hibernace? Mnoho...
Netopýři mají z našich savců jedno prvenství. Jsou nejvíc ohroženou skupinou. Netopýři patří mezi savce do skupiny označované jako řád letouni, protože si jako jedi...
-
Fenek je nejmenší liška na světě. Byli jsme při jejich „ušatém stěhování“ ve dvorském safari parku
V Safari parku Dvůr Králové se vypravíme za nejmenší psovitou šelmou s nápadně velkýma ušima - za fenkem. Mladí fenci jsou teď k vidění na psinci v nově upravené expozici.
-
Pracovníci Správy CHKO Broumovsko sčítají v těchto dnech netopýry v jejich zimovištích
Na Náchodsku ochranáři právě v těchto dnech sčítají netopýry. Průběžně prochází jejich velká i menší zimoviště a zapisují počty jednotlivých druhů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Desetimiliardové škrty v roce 2024. Nejvíc mají ušetřit školství, místní rozvoj, průmysl a doprava
-
Bez domova je 17 let. ‚Ulice vám jenom sebere, nic vám nedá, cítím se ale svobodný,‘ vypráví 73letý Václav
-
Běloruská tenistka Sabalenková odmítla po dotazech na Ukrajinu tiskovou konferenci, necítila se bezpečně
-
Pavel hovořil s Fialou a Babišem. Zabývali se summitem NATO nebo obrannou dohodou s USA